Chtěla jsem se víc zapojit do dění na fakultě, říká tvář FSS MU Markéta

Najdete ji na letácích a brožurách, plakátech i univerzitních webech. Markéta Máčková však není profesionální modelkou, ale studentkou Sociální práce na Fakultě sociálních studií. Pro akademický rok 2022/ 23 se navíc stala fakultní tváří, proto ji můžete zahlédnout takřka na každém rohu.

30. 9. 2022 Michaela Kolková

Bez popisku

Co pro ni ambasadorství znamená, které místo na fakultě má nejradši a jaký tanec jí přirostl k srdci? Poznejte ji více v následujícím rozhovoru.

Studuješ program sociální práce. Co tě k jejímu studiu přivedlo?

Na střední škole mě bavily společenské vědy, vedla jsem kroužky pro děti a k lidem jsem měla vždy blízko. Fakulta sociálních studií byla tedy jasná volba. Zaujaly mě programy jako psychologie, sociální práce i žurnalistika. Ale sociální práce nakonec zvítězila nad žurnalistikou. Zvolila jsem zkrátka podle toho, kam mě táhlo srdce, a ukázalo se, že to bylo správně.

Který předmět tě během studia zatím zaujal nejvíce?

Hodně jsem si užila předměty zaměřené na samotnou práci sociálního pracovníka, kde nám přišli přednášet lidé z praxe, konkrétně z organizace Práh. Dozvěděla jsem se od nich více informací než z jakéhokoliv jiného předmětu, který jsem do té doby absolvovala. Sociální práce má velmi praktickou výuku a to je to, co na studiu velmi oceňuji.

Samotnou praxi, která je na sociální práci povinná, už tento semestr absolvuješ. Je podle tvých představ?

Přestože je praxe povinná, je skvělé, že člověk není úplně hozený do vody. V prvním roce studia jsem absolvovala předměty, které mě na praxi postupně připravovaly, ať už to byly lekce zaměřené na psychologii nebo přímo na jednání s klienty. Praxe v organizacích začínají až s třetím semestrem. Já jsem začala spolupracovat s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí, ale jsem s praxí teprve na začátku, takže teprve zjišťuji, jak to chodí. Práce s dětmi je nicméně velmi náročná, zejména psychicky, ale škola nám poskytuje i možnost osobních konzultací a supervizí, kdybychom se potřebovali s čímkoliv vyrovnat.

Myslíš, že tě studium na FSS MU na práci dostatečně připravuje?

Rozhodně. Člověk si to nejdřív neuvědomuje, ale postupně zjišťuje, kolik se toho naučil. Zvlášť když se setká s praxí. Sama vidím, že mám mnohem víc znalostí o jednotlivých skupinách lidí, o typech pomoci, kterou jim mohu nabídnout, a dokážu s nimi mluvit tak, jak potřebují.

Které místo na fakultě máš nejradši?

Na první pohled mě zaujalo atrium, to je takové srdce naší fakulty a trávím v něm hodně času mezi přednáškami nebo s kamarády. Dalším mým oblíbeným místem je bistro, kam si ráda chodím pro kávu. V prostoru kavárny je navíc i taková malá čajovnička, schovaná úplně vzadu, o které asi málokdo ví, proto je tam klid třeba na učení. Je to zároveň takový hezký protiklad atria, kde je pořád živo.

Medailonek

Markéta Máčková

Studentka bakalářského programu Sociální práce Markéta Máčková je pro školní rok 2022/ 23 tváří Fakulty sociálních studií a její ambasadorkou. Miluje tanec, cestování a práci s lidmi, jimž pomáhá nejen v rámci praxe, ale také při dobrovolnictví.

Bez popisku
Bez popisku

Máš nějakou radu pro ty, kteří chtějí studovat na FSS MU? Co bys jim doporučila?

Nebát se. Nebát se na cokoliv zeptat, napsat na studijní nebo si zapsat více předmětů hned v prvním semestru. Většinou není problém je zvládnout a když to nebude předmět podle představ, je možné si jej do nějakého termínu odhlásit.

Co děláš, když vyjdeš ze dveří fakulty a zamíříš domů? Jak trávíš svůj volný čas?

Už asi od pěti let tančím na hodech lidové tance a věnuji se folklóru, to je takový můj nejdéle trvající koníček. Letos jsem se začala věnovat i dalšímu, možná trochu protichůdnému druhu tance, a tím je latina, konkrétně brazilský zouk a kubánská salsa. V létě ráda vyrazím na hory, spát pod širák nebo objevovat městskou architekturu. Cestování je totiž můj další velký koníček.

Když se vrátíš z cest zpátky do Brna, kam vždycky ráda vyrazíš?

Protože je fakulta přímo v centru, není problém vyrazit takřka kamkoliv. Hned vedle školy je má oblíbená kavárna Podnebí, kde se schází spousta studentů, ale ráda chodím i na Zelný trh. Je tam krásná vyhlídka, kde si člověk může posedět s kávou a mít centrum jako na dlani.

Co nejcennějšího si z Fakulty sociálních studií odneseš?

Určitě zkušenosti. Všechno, co mi fakulta předala, ať už v souvislosti s ambasadorstvím, praxemi, dobrovolnictvím nebo samotnými předměty, se mi v životě rozhodně neztratí. Mám teď mnohem větší rozhled, získala jsem praktické znalosti a v neposlední řadě dobré přátele stejné krevní skupiny, se kterými můžu vždycky probrat i profesní záležitosti, protože vím, že mi budou rozumět.

Pro letošní rok jsi tváří Fakulty sociálních studií MU. Co to pro tebe znamená?

Přihlásila jsem se jednak proto, že jsem to chtěla zkusit, a jednak, abych se více zapojila do chodu fakulty a do dění okolo ní. Do té doby jsem byla totiž jen takovým pasivním příjemcem a chtěla jsem to zkusit změnit. Být tváří fakulty je tedy jak pocta, tak zodpovědnost, ale také způsob, jak si studium na FSS aktivně užít a zamilovat si ji ještě o kousek víc.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.