Ocenění MUNI Scientist 2021 obdrželi i tři akademici z FSS

Grantová agentura Masarykovy univerzita (GAMU) ocenila vědce za špičkové výsledky a významné vědecké počiny.

23. 11. 2021

Miriam Matejova a Miloš Gregor.

Cenu MUNI Scientist, které je soutěžní kategorií GAMU, uděluje prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová. Cílem je ocenit významné vědecké počiny, posílit motivaci vědeckých pracovníků univerzity a šířit dobré jméno Masarykovy univerzity ve vědecké komunitě i mezi veřejností. Mezi oceněnými vědci jsou letos i dva politologové z Fakulty sociálních studií.

Miriam Matejova cenu MUNI Scientist získala za článek s názvem Embracing the Darkness: Methods for Tackling Uncertainty and Complexity in Environmental Disaster Riggs, který napsala společně s Chadem M. Briggsem z University of Alaska. Článek byl vydán v odborném časopisu Global Environmental Politics letos v únoru a zabývá se scénáři a simulacemi, které mohou pomoci vědcům identifikovat, hodnotit a komunikovat řešení komplexních problémů a rizik.

Druhým oceněným je Miloš Gregor, který cenu obdržel za svůj podíl na publikaci Political Communication and COVID-19: Governance and Rhetoric in Times of Crisis, kdy byl jedním z editorů. Na knize, která vyšla letos v březnu, spolupracoval s dalšími vědci z Velké Británie, Itálie a Spojených států amerických. V publikaci jsou porovnávány a zanalyzovány politické komunikační reakce na vypuknutí a šíření COVID-19 ve 27 zemích, Evropské unii a Světové zdravotnické organizaci. Mimo jiné byly zjištěny faktory, které měly vliv na ochotu lidí dodržovat opatření.

Třetím oceněným je Thomas Smith, který byl oceněn za článek Social transformation and postcapitalist possibility: Emerging dialogues between practice theory and diverse economies publikovaný v časopise Human Geography, který má být výchozím referenčním bodem pro budoucí multidisciplinární výzkum sociálních inovací, sociální transformace a heterodoxní ekonomie.

Moc gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Thomas Smith