(S)dělení lidu - studentský dokument mapuje české voliče

Proč lidé volí tak, jak volí? Studenti z Brna natočili unikátní dokument o voličích českých politických stran. Premiéra prvních dvou dílů dokumentu se uskuteční v úterý 28. září 2021 v 17:30 v univerzitním kině Scala.

22. 9. 2021

Mladí politologové z Brna natočili na české poměry jedinečný dokument, který mapuje elektoráty českých politických stran. Cílem tohoto projektu je lépe porozumět tomu, jak čeští voliči přemýšlejí a proč volí právě ty strany, které volí. První dva díly o voličích Pirátů a ODS budou mít premiéru 28. září v 17:30 v brněnském kině Scala.

(S)dělení lidu. To je jméno nového dokumentárního cyklu z dílny brněnských studentů. "Zdálo se nám, že pořád slýcháme jen názory politiků a to jediné, co se dozvídáme o voličích jsou grafy předvolebních průzkumů. Rozhodli jsme se tedy otočit kamery a mikrofony pro změnu na ně a zjistit, co si o politice myslí a proč volí, tak jak volí," říkají tvůrci dokumentu Martin Basel a Václav Šmatera.

Jejich dokumentu se dostalo z odborných kruhů velmi pozitivních reakcí. „Dokument je unikátním pohledem na naši politickou scénu z úplně jiného směru, než jsme zvyklí. Jsem pyšný, že Fakulta sociálních studií má tak úžasné studentky a studenty, kteří jsou schopni takových tvůrčích výkonů,“ uvedl děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Dokumentární seriál se zaměřuje na čtyři nejsilnější strany - ANO, ODS, Piráty a SPD. „Z kapacitních důvodů zatím není možné natočit díly o voličích úplně všech politických stran. V tuto chvíli jsou dokončené díly o voličích ODS a Pirátů, jejich premiéra proběhne 28. září v brněnském kině Scala. Díly o ANO a SPD máme rozpracované, hotové budou po volbách,“ přibližují tvůrci dokumentu.

Událost na Facebooku

Trailer k prvním dvěma dílům dokumentu

Fotografie z natáčení