Osobní vzpomínka děkana FSS Stanislava Balíka
V těchto týdnech je to čtvrtstoletí, kdy jsem končil své magisterské studium historie. V té době na brněnské filozofické fakultě interně nepůsobili lidé, kteří by se věnovali našim dějinám po roce 1945. Přednášel nám jako externista jen on – a byly to přednášky kouzelné. Proto jsem jej oslovil, zda by nemohl být skutečným (ne formálním) vedoucím mé diplomové práce, kterou jsem posléze na podzim 2000 vydal jako svou první knihu Miloval jsem okrasu domu Tvého. Bludovský monstrproces 1950-1952. Tím, že na fakultě neměl kancelář, konzultace probíhaly u něj doma.
V dalších letech jsem se s ním často potkával odborně a později i osobně. Ve vědecké radě Ústavu pro studium totalitních režimů, na akcích CDK, na setkáních s přáteli a jinde.
Když jsem před asi čtrnácti lety zjistil fatální problémy našich nastupujících studentů v oblasti českých soudobých dějin, domluvil jsem se s ním, a on od té doby na FSS učil vždy v jednom semestru české politické dějiny v letech 1948-1968, v druhém semestru léta 1969-1989. Studenti na jeho přednášky hodně chodili, i když nebyly povinné.
V poslední době bojoval se zákeřnou nemocí. Věděli jsme, že vyhrát nemůže - bojoval ale statečně.
Osobní vzpomínka Lubomíra Kopečka: Historik s charismatem
Jiřího Pernese jsem poznal v roce 1996, kdy jsem byl tak trochu shodou náhod jako student zapojen do jeho volební kampaně do tehdy vznikajícího Senátu. Nezvítězil tehdy, ani nikdy potom při svých občasných výletech do politiky. O co méně úspěšný byl v politice, o to úspěšnější byl jako historik. Vynikal nejenom psavostí, ale především nepřekonatelnou schopností skvěle uchopit téma, ať to byli jeho oblíbení poslední Habsburkové, dějiny Moravy či některá z křižovatek českého putování minulým stoletím.
Nikdy také nezapomenu na jeho dovednost vyprávět příběhy, které jsem poslouchal kdysi jako student nebo později jako návštěvník jeho narozeninových oslav. Jiří v tom byl mimořádný a současně inspirativní, zkrátka charismatický historik–vypravěč.
Mimořádná byla i jeho vůle prát se několik let s nemocí, vůči níž neměl velkou šanci. Když jsme si loni na konci roku domlouvali jeho kurz na fakultě, oba jsme věděli, že to možná bude naposledy. Na moji otázku, jestli se nebojí přednášek, kde je při několika desítkách studentů riziko nachlazení a nemoci, v jeho případě možná s fatálními následky, odpověděl mi příznačně: „Mám sedět doma a čekat na smrt?“ Učil až téměř do konce jarního semestru.