Seriál o lidech FSS

Pokračujeme v oblíbené rubrice o lidech na FSS. Novým členem vedení fakulty, kterému jsme položili sedmero otázek, je proděkan pro výzkum a doktorské studium Tomáš Řiháček.

25. 11. 2024

Tomáš Řiháček, proděkan pro výzkum a doktorské studium

„Přeji fakultě, aby neztratila dosavadní elán a aspiraci být skvělým místem pro výuku a pro výzkum a také místem, které cítí zodpovědnost za svět okolo sebe. Přeji fakultě, aby vždy a za všech okolností zůstala především „lidskou“ institucí. Myslím si, že teď takovou je, a přeji si, aby takovou zůstala i nadále.“

Tomáš Řiháček, proděkan pro výzkum a doktorské studium

Jak vypadá vaše ideální ráno?
Nevím, jestli to je dáno více mým chronotypem (jsem spíše „sova“) nebo neradostnými vzpomínkami na povinnou školní docházku, ale rána nemám rád. Doopravdy se probouzím až tak kolem jedenácté. Jak vypadá ideální ráno, tedy nevím, ale „dostatečně dobré“ je pro mě takové, kdy nemusím začít pracovat před devátou. Když se mi ale poštěstí vstát brzy, dopřávám si pro sebe chvíli ticha (někdo tomu říká meditace). Mám rád ty chvíle, kdy všechno kolem ještě spí a já se můžu ponořit do sebe a jen tak být.

Jakou knihu jste v poslední době četl?
Přiznám se, že na čtení už mi mnoho času nezbývá. Nicméně z těch odborných si vybavuji Common Factors Therapy – velmi zajímavou učebnici psychoterapie, která vychází z předpokladu, že za plejádou různých psychoterapeutických přístupů ve skutečnosti existuje několik málo základních principů léčby. A z těch neodborných se rád vracím ke knihám Terryho Pratchetta. Nedávno jsem díky kolegovi zjistil, že možná existuje jedna, kterou jsem ještě nečetl.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo na fakultě?
Jako pro introverta je to pro mě asi má pracovna – místo, kde můžu soustředěně pracovat, diskutovat s kolegy, konzultovat se studenty anebo jen tak koukat z okna na zdi Červeného kostela. Mám také rád atmosféru auly. Je to prostor, který se sice příliš nehodí ke každodenní výuce, ale rozhodně má svého génia, ducha. Pro mě se navíc letos v září stalo příjemným místem neformálních setkání s mnoha zahraničními kolegy v rámci konference, kterou jsme pořádali. Aulu jsme využili jako prostor pro catering a přestávky s kávou a myslím, že to byla skvělá volba.

Co vás v posledním půlroce nejvíc překvapilo?
Myslím, že to bylo druhé vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Do poslední chvíle jsem nevěřil, že se historie může tak brzy zopakovat. Snažím se na to ale dívat i s určitým odstupem – jako na možná nezbytnou součást nějaké širší transformace, kterou musí současné společenské uspořádání projít. Svět, kde se polovina lidí necítí slyšena, nemůže dlouhodobě prosperovat.

Co je podle vás pro FSS v příštím roce nejdůležitější?
Nejen FSS, ale celou univerzitu čeká v příštím roce velké, pětileté, hodnocení v rámci metodiky M17+. Jeho výsledky budou mimo jiné určovat financování naší univerzity jako výzkumné instituce v následujících letech. Z hlediska mojí agendy to tedy bude klíčová věc.

Na naplňování kterého bodu strategického plánu se těšíte nejvíc?
Do mého portfolia spadá výzkum a doktorské studium. I když to vypadá jako dvě samostatné agendy, a v mnoha praktických ohledem to tak skutečně je, koncepčně jsou tyto dvě oblasti úzce propojené. Jsou to právě doktorandky a doktorandi, kteří se zásadně podílejí na vědeckém životě fakulty. Těším se tedy, že zlepšováním podmínek pro doktorské studenty budeme zároveň podporovat a posilovat náš výzkum.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.