OPEN DAY NA FSS

sobota 17. 9. od 9:00 do 16:00

Spolukoordinátorka fakultního Open Day

Eliška Beránková

„O studiu společenských věd jsem měla jasno již na gymplu. Svůj obor, Sociální antropologii jsem ale objevila víceméně náhodou, na Open Day. Zjistila jsem, že studium Sociální antropologie bylo něčím, co jsem vždycky chtěla, ale netušila jsem, že existuje. Budu ráda pokud si podobně jako já naleznete skrze Open Day i vy svůj vysněný obor, či pokud si stejně jako já tehdy zamilujete naši fakultu. Má Vám totiž hodně co nabídnout. Za sebe oceňuji zejména kvalitu výuky, přátelský a individuální přístup vyučujících a velké množství příležitostí k seberealizaci - ať už jde o širokou nabídku kombinací studijních plánů, možnost zapisovat si povinně-volitelné předměty skoro z celé fakulty, či příležitost účastnit se studentských konferencí, či se dokonce podílet na jejich realizaci.“

Eliška Beránková
spolukoordinátorka fakultního Open day

Registrace na Open Day FSS

Zajímá vás studium společenských věd, ale nevíte, jaký konkrétní studijní program si vybrat? Nebo máte ve svém výběru už jasno, ale potřebujete více informací? Máte otázky ke studiu, přijímacímu řízení, studiu či životu na fakultě? To vše a mnohem více zjistíte na akci Open Day, v sobotu, 17. září.

Tvými průvodci přitom budou ti nejpovolanější - samotné studentky a studenti všech nabízených programů. Budete mít též možnost v rámci prohlédnout si fakultu a připraven je též další bohatý program.

Zaregistrujte se na Open Day co nejdříve, počet míst je omezený!
Přijď zažít FSS!

Registrace na Open Day - od 26. 8. 2022

Na co vše se můžete na Open Day u nás na fakultě těšit?

Setkání se studujícími bakalářských studijních programů

A nyní už k tomu nejdůležitějšímu, co pro vás plánujeme na Open day! Co jiného by to bylo než setkání se studenty a studentkami (a v některých případech i vyučujícími) jednotlivých studijních programů.

 • Rozmýšlíte se mezi několika programy a nevíte, který je pro vás ten pravý?
 • Zaujal vás konkrétní studijní program, ale nevíte, co si pod jeho názvem představit a co by vás během studia čekalo?
 • Anebo již máte vybraný jeden konkrétní program a chcete vědět, jak studium probíhá?

Setkání se studenty a studentkami jednotlivých studijních programů proběhnou v těchto časových blocích:

 • Blok 1: 9:00 - 10:45
 • Blok 2: 11:30 - 13:15
 • Blok 3: 14:00 - 15:45

Ať už jste v jakékoliv fázi, setkání je nejlepší způsob, jak se přesně dozvědět to, co konkrétně potřebujete a co vás zajímá. Nejdříve doporučujeme omrknout, jaké programy FSS nabízí, podívat se na programové letáky a pokud máte vybráno, promyslet si předem otázky. Pomoci vám mohou nejčastěji kladené otázky, které najdete na našich webových stránkách.

Setkání k přijímacímu řízení se Studijním oddělením

Líbí se vám fakulta? Pak je nejlepší čas podívat se, co je třeba udělat, abyste se k nám dostali a mohli tu studovat.

V rámci úvodní přednášky v atriu pro vás máme připravenou krátkou prezentaci, ve které se dozvíte vše důležité. Zástupkyně studijního oddělení pak bude navíc po celý Open Day v atriu zodpovídat vaše dotazy.

Přednáška bude probíhat v těchto časových blocích.

 • Blok 1: 9:00 - 10:45
 • Blok 2: 11:30 - 13:15
 • Blok 3: 14:00 - 15:45

Doporučujeme také prostudovat naše stránky, kde jsou všechny potřebné informace uvedeny a můžete se k nim kdykoliv vracet.

Prohlídka knihovny

Navštivte komentovanou prohlídku knihovny a seznamte se s místem, kde budete trávit velkou část svého vysokoškolského života.

Prohlídka knihovny bude probíhat v těchto časových blocích.

 • Blok 1: 9:30, 9:45, 10:00, 10:15, 10:30
 • Blok 2: 12:00, 12:15, 12:30, 12:45, 13:00
 • Blok 3: 14:30, 14:45, 15:00, 15:15, 15:30

3D prohlídka Fakulty sociálních studií

Prohlédněte si naši fakultu do posledního detailu. Můžete zavítat do prostorného atria, omrknout v knihovně množství knih, které na vás čeká, a podívat se na unikátní jeřáb, který je chráněnou technickou památkou. Dále můžete zavítat na venkovní dvoreček, do Radia R nebo do prostor televizního studia.

V průběhu prohlídky budete mít také možnost seznámit se s jednotlivými bakalářskými programy a studiem u nás.

Tip! Jak na 3D prohlídku

 • Ideální je prohlížet si naši fakultu na PC – tedy větším monitoru. Detaily i informace ve "špendlíku" si lépe užijete.

 • Tzv. špendlík je zájmový bod – jde o puntíky, které uvidíte v prostoru a které ukrývají informace.

 • U studijních programů (tam, kde je součástí "špendlíku" obrázek) si můžete obsah zvětšit na celou obrazovku – kliknutím na vyskakovací okno (ikonka lupy se znakem +).

 • S popisky u obrázku v černé liště můžete pracovat. V pravém rohu najdete tento znak ^, můžete skrýt a rozkrýt text v černé liště tak, abyste si prohlédli obrázek v celé jeho kráse.

 • Pokud budete stát v prostoru fakulty – např. před plakátem některé z kateder, můžete si jej přiblížit (funkce scroll).

 • K rychlejší návštěvě vybraného studijního programu vám poslouží přímé odkazy na konkrétní místa – v levé dolní části můžete otevřít nabídku a kliknutím se přesunout.

Vaše otázky během loňského Open day

Většina dotazů našich uchazečů a uchazeček se týká přihlašování a procesu přijímacího řízení na FSS. Níže máte uvedeny odpovědi na nejčastější dotazy. Prostudujte si však zejména webovou stránku věnovanou Přijímacímu řízení, kde naleznete vysvětlení základních pojmů, důležité termíny, jak probíhá přijímací řízení, jaké přijímací testy máte na výběr, nebo jaké jsou možnosti přijetí bez přijímacího řízení. Jak se na FSS přihlásit, jak probíhají zkoušky a celý proces až do zápisu studia najdete na této přehledné stránce.

Přihlášky

Jak přesně fungují kombinace studijních programů a preference?
V rámci svého studia se můžete rozhodnout, zda studovat pouze jeden studijní program (jednooborové studium), nebo ho doplníte o tzv. vedlejší studijní program (sdružené studium). Příklad: Buď se rozhodnete studovat program Mezinárodní vztahy jako jednooborový nebo v rámci sdruženého studia budete studovat Mezinárodní vztahy v kombinaci s Politologií. Všechny studijní programy na FSS lze kombinovat. A můžete kombinovat také studijní programy FSS s další nabídkou fakult na MUNI.

Preference pak znamená to, že u vámi zvoleného hlavního studijního programu můžete v přihlášce uvést až 3 preference, jak byste jej chtěl studovat. Příklad: Vybral jste si Mezinárodní vztahy jako hlavní studijní program a vaše preference studia tohoto studijního programu jsou: 1. Mezinárodní vztahy (jednooborové studium); 2. Mezinárodní vztahy (hlavní) – Politologie (vedlejší); 3. Mezinárodní vztahy (hlavní) - Mediální studia a žurnalistika (vedlejší). Pozor: Vždy jde o preference k jednomu hlavnímu studijnímu programu, který jste si vybral. Pokud byste chtěl zkusit také jiný studijní program jako hlavní, je nutné založit další přihlášku ke studiu.
Pro další informace doporučujeme prostudovat tuto stránku.

Jak je to s uvedením preferencí na přihlášce ke studiu. Pokud se mi podaří uspět u všech tří preferencí, na kterou z nich jsem přijat?
Pokud uspěje u všech tří preferencí, jste přijat automaticky na tu první. Proto na volbě preferencí opravdu záleží. Pokud byste nebyl přijat na první preferenci, ale uspěl byste u druhé a třetí, jste automaticky přijat na druhou preferenci.

Kolik stojí e-přihláška na studijní program Sociologie?
E-přihláška na všechny studijní programy na FSS stojí 450 Kč.

Pokud se hlásím do více studijních programů a chci je studovat jako jednooborové, musím si podat více přihlášek nebo stačí jen jedna.
Na každé jednooborové studium je potřeba si podat přihlášku zvlášť. U každé z této přihlášek pak máte znovu možnost uvést až 3 preference. 

Jak to funguje s kombinacemi a preferencemi na ostatních fakultách MUNI? Výběr hlavního studijního programu a možnost zvolit si až 3 preference, v jakých byste chtěl daný studijní program studovat, lze na všech fakultách MU. Studijní programy můžete také kombinovat napříč fakultami MU. 

Kolik preferencí je možné mít v rámci jedné přihlášky a musím je využít všechny?
Až 3 preference. Nemusíte je využít všechny, nicméně uvedením preferencí zvyšujete svou možnost na přijetí. 

Kde je možné podat přihlášku?
Přihláška do bakalářského studia je zde a pro magisterské studium ji naleznete zde.

Přijímací řízení

Jaké testy si mohu vybrat?
V rámci přijímacího řízení si můžete vybrat ze dvou variant: buď testy od společnosti SCIO (ZSV + OSP) nebo pouze ZSV + TSP (které jsou pořádané MU). Vždy tedy musíte absolvovat ZSV, k tomu si poté můžete vybrat, jestli OSP u společnosti SCIO nebo TSP pořádaný na MU.
Pro další informace doporučujeme prostudovat stránku na našem webu věnovanou Přijímacímu řízení.

Jaký je rozdíl/výhoda SCIO oproti TSP? Dají se SCIO použít i na jiných fakultách?
S testy SCIO se můžete setkat kromě FSS také na ESF, FI nebo na PřF. Na ostatních fakultách budete absolvovat TSP. Výhoda SCIO je podle nás ta, že test si můžete zopakovat vícekrát. TSP lze napsat pouze jednou.

Je možné absolvovat test SCIO, když ještě nemám podanou přihlášku? A pak až zpětně podat přihlášku a doložit výsledek zkoušky.
Ano.

Vzhľadom na to, že prvé decembrové (prosincové) skúšky budú online rátajú sa rovnako ako tie písomné?
Ano, počítají se stejně jako prezenční. Více zde

Pokud si vyberu SCIO, kolik mám pokusů - platí se každý zvlášť? Je možné psát SCIO i TSP?
Termíny, které FSS uznává najdete zde. Za každý termín se platí. Ano, lze absolvovat jak OSP, tak i TSP, avšak variantu přijímací zkoušky si volíte již na přihlášce (nemůžete se tedy rozhodnout až po absolvování TSP v dubnu, že chcete, aby se počítala kombinace TSP+ZSV).

Kde najdu příklady testů OSP?
Ukázky testů TSP, OSP a ZSV z předešlých let najdete na našem webu zde.

Jak je to přijetím bez přijímacích zkoušek?
Podmínky pro přijetí bez přijímacích zkoušek na FSS. Varianta přijetí na základě prospěchu není na FSS možná.

Ako to bude tento rok s prípravakmi na prijímacie skúšky, budú online?
Pokud jde o přípravu na testy SCIO, doporučujeme sledovat stránky SCIO a řídit se podle jejich pokynů.

Je možné kombinovat výsledky SCIO z různých termínů? 
Ano, počítá se vám nejlepší dosažený výsledek z absolvovaných testů.

Uznáváte slovenské SCIO testy? 
Absolvovat musíte českou verzi SCIO testů, slovenská nebude uznána.

Jak to funguje s kombinacemi u kombinacemi studijních programů - z čeho se pak dělají přijímačky? 
Ať už se hlásíte na jednooborové studium nebo na sdružené, přijímací zkoušky jsou vždy stejné – buď SCIO (ZSV + OSP) nebo ZSV od SCIO + TSP.

Lze někde dohledat, jaké mají výsledky ze SCIO testů studenti, kteří jsou přijati na jednotlivé obory? 
Ano, lze, přikládáme odkaz.

Jaké obory společenských věd prosím převažují u přijímaček ze ZSV? 
ZSV se skládají ze tří částí: Člověk a společnost (úlohy z psychologie, sociologie, filozofie), Stát a právo (politologie a právo), Hospodářství a svět (ekonomie, evropská integrace a moderní dějiny od 1848 do současnosti s důrazem na české a světové dějiny v kontextu mezinárodních vztahů). Více na stránkách SCIO.
Lze započítat výsledky TSP z jiné fakulty, nebo je musím psát znovu.
TSP píšete pouze jednou a jejich výsledek se vám počítá na všechny fakulty, na které se hlásíte.

Je rozdílná šance přijetí z hlediska konkrétního programu v jednooborovém a sdruženém studiu? (Např. je možné, že se nedostanu na sociologii jednooborově, ale dostanu se na sociologii s něčím spojenou?)
Vždy záleží na tom, jaký je zájem o daný jednoobor nebo danou kombinaci. Doporučuji prostudovat výsledky z minulých let.

Jsou nějaké bonifikace k přijímacím zkouškám - například za jazykové certifikáty? Na jaké obory se vztahují? 
Žádné bonifikace k přijímacím zkouškám nejsou. Certifikát se vám ale může hodit při studiu.
Výsledky SCIO se vám automaticky pošlou nebo musím ještě něco udělat? 
SCIO automaticky posílá všechny výsledky k nám. Testy můžete absolvovat i před podáním přihlášky, všechny vaše výsledky jsou zachovány ve SCIO, které nám je zašle.

Dobrý den, můžu se zeptat kdy budou probíhat přijímačky na MUNI (testy TSP)?
TSP se budou konat leden–duben 2023.

Při posílání přihlášek se musí vybírat mezi OSP a TSP? 
Ano.

V jakém poměru se vypočítají body za dosažený percentil za ZSV a za OSP? 
ZSV má 60% váhu, OSP/TSP 40%.

Studium

Jaké jsou podmínky pro mezifakultní studium na FSS+FF, v případě že program na FSS (BSS) je vedlejší? Jak se liší podávání přihlášky? Na co je třeba dát si pozor?
Pokud bude BSS jako vedlejší, budete pravděpodobně podávat přihlášku na FF. V tomto případě musíte splnit podmínky pro přijímací řízení na FF (TSP) a zároveň na FSS (+ ZSV).

Je problém s kombinováním programů mezi fakultami?
Problém to není, jen si musíte rozmyslet, co bude váš hlavní program a kde tedy podáte přihlášku (viz otázka výše).

Když volím kombinaci studijních programů znamená to, že se mi zmenší objem hodin nebo to znamená, že mám dvojnásobný počet hodin?
Počet kreditů, které je třeba získat v rámci celého studia je u jednooborového i sdruženého studia stejný. V případě sdruženého studia se vám spojí dva studijní programy (například Mediální studia a žurnalistika a Mezinárodní vztahy). V tomto případě se vám na každém programu zmenší objem hodin. Bakalářskou práci píšete pouze jednu (na hlavním studijním programu), avšak absolvujete státnice na obou programech. Titul Bc. máte pouze jeden a ve svém diplomu máte uvedeny oba studijní programy.

Je možné dohledat studijní plány sdruženého studia? Informace je možné najít zde.

Jsou u žurnalistiky, psychologie a bezpečnostních a strategických studií oborové testy případně ústní pohovor? 
Oborové zkoušky ani pohovor na FSS nejsou. Pouze ZSV + OSP/TSP.

Znamená studium dvou programů to, že člověk získá dva tituly?
Pokud budete studovat dvě jednooborová studia – čekají vás dvě bakalářské práce a dva Bc. tituly. Pokud budete studovat v tzv. sdruženém studium, budete psát pouze jednu bakalářskou práci, absolvujete státnice na obou programech a dostane diplom s titulem Bc., kde budete mít uvedeny oba studijní programy.
Rozdíl: V rámci jednooborového studia musí student absolvovat 180 kreditů za 3 roky, v rámci sdruženého studia se mu tyto kredity rozdělí mezi dva programy (120 kreditů hlavní studijní program, 60 kreditů vedlejší studijní program). Proto po dokončení sdruženého studia nezíská dva Bc. tituly, ale diplom s Bc. titulem, kde jsou uvedeny oba studijní programy. 

Informace k přijímacímu řízení pro akademický rok 2023/2024

Jak se přihlásit, přijímačky, termíny

 

Brožura ke stažení zde

Chcete být připraveni? Vyzkoušejte si přijímačky z předešlých let

Letáky k bakalářským studijním programům

Soutěžte s FSS

V průběhu Open Day budete mít možnost si zasoutěžit vyplněním krátkého dotazníku se zpětnou vazbou a vyhrajte odměnu z MUNI shopu.

Tak a teď si jen pohlídejte registraci od 26. srpna 2022, místa jsou omezená.

Těšíme se na vás!

Chcete se zeptat? Podejte si přihlášku Podívejte se na materiály

Přijďte k nám

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.