Konferenci I. A. Bláhy pořádala FSS poprvé pro studenty gymnázií

S visačkou okolo krku, zeleným notesem v ruce a velkým očekáváním zaplnilo na sto studentů a studentek první říjnový čtvrtek aulu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Vůbec poprvé pořádala FSS MU Konferenci I. A. Bláhy pro studenty a studentky vybraných gymnázií, aby absolventky a absolventi 11 studijních programů z FSS MU přiblížili nejen studovaný obor, ale i svůj oceněný vědecký počin. Všechny prezentované bakalářské práce získaly Ceny Inocence Arnošta Bláhy.

13. 10. 2022 Michaela Kolková

Foto: Mariya Ostrenko

Konference I. A. Bláhy nabídla publiku vhled do většiny studijních programů, a to ve třech tematických blocích. Na své si přišli zájemci o mezinárodní vztahy, sociologii nebo environmentalistiku. První blok, zaměřený zejména na politologii a evropská studia, uvedl profesor Vít Hloušek, vedoucí jedné z oceněných prací. Druhý blok představila doktorka Irena Kašparová a přiblížila studium sociální antropologie. Ve druhé části se ohlasu těšil výzkum emoji a emotikonů Jiřího Svobody, který se na konferenci připojil z Amsterdamu. Poslední blok, v němž nejvíce zaujala práce Adriány Pivovarníkové o modernizaci jaderných sil Spojených států amerických, uvedl docent Jan Šerek z katedry psychologie.

Konferenční atmosféru vytvořilo jak samotné prostředí auly, tak detaily v podobě visaček se jménem nebo coffee break. U středoškolských studentů a studentek však měla konference úspěch i z hlediska programu. „Je skvělé, že někdo pořádá skutečnou konferenci pro nás středoškoláky. Člověk vidí, jaké má při studiu možnosti, dozví se informace přímo od studentů a podívá se na fakultu i při jiné příležitosti, než jsou dny otevřených dveří,“ vysvětlil Michal Konečný, student Gymnázia Uherské Hradiště, který dorazil spolu s další desítkou vrstevníků. „Profesionální organizace, visačky a krásné prostory fakulty pak už jen dokreslují celý zážitek,“ dodává.

Jaká byla na Konferenci I. A. Bláhy atmosféra? Podívejte se na krátké video!

Kromě studentů zaujala Konference I. A. Bláhy také jejich vyučující. „Podobný formát prezentace studentských prací bychom rádi zavedli i u nás, takže jsem rád, že se mohou studenti podívat, jak to má vypadat,“ zhodnotil Radim Laco z Gymnázia Mojmírovo náměstí v Brně. Studentské publikum tak odcházelo nejen s konferenčním balíčkem, ale také se zkušeností s vysokoškolským prostředím, získanou přímo od čerstvých absolventů FSS MU.

Novou podobu Konference I. A. Bláhy fakulta zachová i do budoucna. „Z dotazníku spokojenosti vyplývá, že víc než 90 procent středoškolských studentů a studentek bylo s akcí velmi spokojeno a formát jim vyhovoval. Doufám, že příští ročník bude neméně úspěšný,“ ohlédl se za konferencí děkan Fakulty sociálních studií Stanislav Balík.