Historie a současnost

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity byla založena v roce 1998, od roku 2005 sídlí v budově v Joštově ulic v Brně. V současnosti nabízí 14 studijních bakalářských programů, 19 magisterských a také doktorské studium. Každoročně přivítá více než 1 300 nových studentek a studentů a ročně na ní promuje přes šest set absolventů a absolventek. Pod její střechou se vyskytuje přes 3 tisíce studujících, více než 250 vědeckých a neakademických pracovníků a pracovnic a je jednou z 10 fakult Masarykovy univerzity. Studovat zde zájemci mohou obory od politologie a psychologie, až po mediální studia, sociologii či sociální práci.

V roce 2023 Fakulta sociálních studií slaví 25 let existence. Při této příležitosti vznikl audioprůvodce po budově fakulty.

Audioprůvodce budovou
Fakulty sociálních studií MU

Poslechněte si zajímavosti z historie fakulty, poznejte detaily exteriéru i vnitřních prostor.

Kdy se začala psát historie budovy dnešní FSS? A komu všemu v průběhu let sloužila? Poslechněte si o jejích počátcích a zjistěte více o architektuře budovy v Joštově ulici č. 10, která byla postavena mezi lety 1906-1910 podle návrhu architekta Ferdinanda Hracha.

Vkročte do samotného srdce Fakulty sociálních studií a rozhlédněte se po reliéfech a sochách, které desítky let zdobí její zdi. Přes vestibul vás provedeme do Atria Iva Možného s dominantními světelnými sloupy, na jejichž místě před rekonstrukcí v roce 2005 stávaly automobily.

Věděli jste, že v knihovně FSS můžete vidět mostový jeřáb? Ukážeme vám, kde jej hledat, a představíme vám další detaily o místu, kde se studenti a studentky s oblibou připravují na výuku.

Zavítejte do jedné ze tří největších poslucháren, která dnes slouží pro slavnostní ceremonie i běžné přednášky. Dozvíte se, proč v ní byly dříve umístěny basketbalové koše, nebo kolik posluchačů se v ní může usadit.

Důležité milníky FSS MU

• 1921

• založena Katedra sociologie (Filozofická fakulta)
  • 1926

• založen Psychologický ústav (Filozofická fakulta)
  • 1990

• založena Katedra politologie (Filozofická fakulta)
  • 1994

• založena Katedra sociální politiky a sociální práce (Filozofická fakulta)

• vznik Fakulty sociálních studií
    • děkanem zvolen prof. Ivo Možný
    • založena Katedra mediálních studií a žurnalistiky
  • 2000

• založena Katedra environmentálních studií
  • 2002

• založena Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií

• děkanem zvolen prof. Petr Fiala
    • děkanem zvolen prof. Ladislav Rabušic

• přestěhování do nové budovy na Joštově ulici

• děkanem zvolen doc. Břetislav Dančák

• děkanem zvolen prof. Stanislav Balík

Ocenění a certifikáty

Ocenění EAIE

V roce 2012 univerzita získala ocenění Evropské asociace pro mezinárodní vzdělávání (EAIE) za inovativní a aktivní přístup k internacionalizaci vysokého školství.

ECTS Label

Masarykova univerzita je držitelem ECTS Label certifikátu, který zaručuje vysoký standard služeb a snadnou dostupnost informací o studiu v cizím jazyce.

EUNIS ELITE AWARD 2005

Informační systém MU obdržel prestižní ocenění EUNIS ELITE AWARD 2005 za nejlepší implementaci univerzitních informačních systémů.

HR Award

Fakulta sociálních studií je první společenskovědní fakultou v České republice, která získala certifikát HR Award. Stali jsme se členy společenství 594 mezinárodně oceněných organizací HR Excellence in Research.

Studujte u nás