Zpátky do života! Nová informační kampaň vyvrací dezinformace o vakcínách a přináší informace k prevenci pandemie

Společnost Podané ruce o.p.s, která se od začátku pandemie výrazně angažuje v ochraně zranitelných obyvatel, testování a očkování, přichází s novou aktivitou. Informační kampaň ve spolupráci s FSS MUNI a statutárním městem Brnem bude vyvracet dezinformace o vakcínách.

1. 12. 2021

Kampaň s názvem #zpatkydozivota cílí na širokou veřejnost. Zároveň se ale zaměří i na jednotlivé skupiny a témata, kterých se dezinformace týkají – kde se obecně dezinformace berou, jak je rozeznat, jak se v dané problematice orientovat. Kromě sociálních sítí, reklamy a tištěné brožury bude Společnost Podané ruce šířit osvětu o bezpečnosti vakcinace prostřednictvím lékařů v informačních stáncích.

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity projekt zastřešuje. Na kampani #zpatkydozivota spolupracuje politolog Mgr. Miloš Gregor, PhD., zapojí se také studenti politologie, kteří se věnují problematice dezinformací. Podporu projektu přislíbilo statutární město Brno a Nadace Charty 77.

„Ačkoliv část lidí se nechce nechat očkovat z hodnotového přesvědčení, pořád je tu poměrně dost lidí, kteří váhají. Právě na ně cílí nová informační kampaň, která srozumitelným jazykem představuje výhody očkování a vysvětluje, proč jsou některé mýty a dezinformace o očkování nesmyslné,“ říká Miloš Gregor a pokračuje: „Velkou přidanou hodnotu kampaně vidím v tom, že ji vede organizace, která má sama s očkováním ohatou zkušenost. Pokud lidi osloví, rovnou si mohou vyhledat místa, kde Společnost Podané ruce očkuje. Jde o přirozené propojení informační kampaně a samotného očkování.“

Simona Kumpanová koordinuje projekt za Společnost Podané ruce: „Kampaň proti dezinformacím #zpatkydozivota chce pozitivním přístupem oslovit lidi na sociálních sítích, kteří váhají s vakcinací. Ukazuje se, že často nevidí důvody, proč se očkovat, nebo nedůvěřují vakcinaci na onemocnění COVID-19. Osobně si myslím, že kampaň je výjimečná v tom, že se vyhýbá negativitě – uvědomujeme si, že všechny kolem nás svírá strach o vlastní zdraví, naše blízké. Právě informováním a vzděláváním v problematice toho můžeme hodně dokázat.“