Mladá generace ve složitém světě i podceňované stáří. FSS MU uspořádala konferenci k 25. výročí svého založení

V úterý 26. září vystoupila v aule Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity desítka předních vědkyň a vědců této instituce na konferenci Česká společnost očima FSS MU. Tu uspořádala fakulta k pětadvacátému výročí svého založení. Konference byla určena pro širokou veřejnost i pro studující a zaměstnance fakulty, kteří krátce po deváté hodině ráno takřka zaplnili celou přednáškovou místnost.

26. 9. 2023

Diskusi otevřela známá herečka, politička, socioložka a diplomatka Magda Vášáryová, která si v současné době dodělává doktorát ze sociologie na Karlově univerzitě v Praze. “Dnes zpívají chlapci z jedné slovenské skupiny velmi populární písničku: Sme nároční, my sme nároční. A já souhlasím. Buďte nároční. Ale v pohledu na sebe, prosím. A snad vám to pomůže zbavit se největšího nešvaru střední Evropy, neplodného naříkání, kopírování už jednou přežvýkaných vzorů a stále přetrvávající špatné image střední Evropy,” popřála na závěr svého příspěvku všem současným a budoucím sociálním vědcům Magda Vášáryová.

Konference, kterou pořádala Fakulta sociálních studií MU ke svému výročí, byla rozdělena do tří tematických bloků: První tematický blok s názvem Nejmladší generace ve složitém světě se zaměřil zejména na problematiku dětí a mladistvých. Diskutovali Jitka Navrátilová z Katedry sociální politiky a sociální práce, Michaela Lebedíková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky a zástupce z Katedry environmentálních studií Vojtěch Pelikán.

O debatu v následujícím bloku se postarali Vít Hloušek z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií spolu s Klárou Smejkal z Katedry mediálních studií a žurnalistiky a s Petrou Mlejnkovou z Katedry politologie. Tématem jejich diskuze byla vzrůstající nedůvěra společnosti v média, vlády i instituce.

Výroční konferenci zakončil blok na téma Podceňované stáří, kde se v debatě setkaly pohledy na společnost Lucie Vidovićové z Katedry sociologie, Miloše Gregora z Katedry politologie a Anny Ševčíkové, vedoucí Institutu pro psychologický výzkum. Společně se zaměřili na to, jak se starší lidé orientují v dnešním světě a jak jsou vnímáni společností.

Fotografka: Mariya Ostrenko