Profesorka Librová získala Řád TGM

Emeritní profesorku Fakulty sociálních studií Hanu Librovou vyznamenal prezident České republiky Petr Pavel Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Profesorka Librová, která je zakladatelkou Katedry environmentálních studií na FSS MU, oslaví za měsíc své osmdesáté narozeniny. Řád T.G.M. za ni v sobotu ve Vladislavském sále Pražského hradu převzala dcera Bohdana Librová.

30. 10. 2023

Bioložka a socioložka Hana Librová stála při vzniku brněnské environmentalistiky, stejně jako při vzniku Fakulty sociálních studií. Narodila se roku 1943 v Brně a nejprve působila jako technička v Algologické laboratoři Mikrobiologického ústavu tehdejší Akademie věd. Roku 1968 začala pracovat na Katedře sociologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde později založila obor humanitní environmentalistika. V roce 1999 se stala první vedoucí nově vzniklé katedry environmentálních studií na tehdy roční Fakultě sociálních studií, v čele katedry stála do roku 2003.

Dnes již emeritní profesorka Hana Librová byla ještě do loňského roku členkou vědecké rady Fakulty sociálních stud a příležitostně přednášela. Výstupem jejího třicetiletého výzkumu, na kterém spolupracovala i se studenty a studentkami, je trilogie knih o dobrovolné skromnosti. Jsou to tituly: Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti, Vlažní a váhaví: Kapitoly o ekologickém luxusuVěrní a rozumní: Kapitoly o ekologické zpozdilosti. Mezi její ranější tvorbu patří knihy Sociální potřeba a hodnota krajiny či Láska ke krajině?

Hana Librová je držitelkou Ceny Josefa Vavrouška, kterou ji v roce 1998 udělila Nadace Charty 77. V roce 2004 byla nominována na Cenu předsedy Grantové agentury ČR za řešení badatelského projektu Trvale udržitelný způsob život jako marginální a jako perspektivní fenomén. Za celoživotní výzkum a popularizační práci v oblasti environmentalistiky obdržela roku 2004 Cenu ministra životního prostředí a v roce 2009 získala Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 1. stupně. Od 28. října 2023 je nositelkou Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.

V roce 2009 s ní Česká televize natočila díl z cyklu Vzkazy. Podívat se na něj můžete zde:

Řád Tomáše Garrigua Masaryka propůjčuje nebo uděluje prezident republiky osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Prezident jej tradičně uděluje 28. října v Den vzniku samostatného Československa.

Řádovým odznakem Řádu T.G.M. je modře smaltovaná hvězdice. Na střed hvězdice je položen medailon s plastickým portrétem prezidenta T. G. Masaryka. Na rubu hvězdice je na střed položen medailon, v jehož terči je velký státní znak České republiky a v bílém mezikruží řádové heslo „VĚRNI ZŮSTANEME“ a lipový lístek. Na prostřední nejvyšší díl je přichycen převýšený závěs v podobě mírně oválného lipového věnce. Portrét, znak, závěs, heslo a rámování hvězdice jsou ze zlaceného stříbra.

Na záznam z předávání ocenění se můžete podívat zde.