Workshop s americkými kolegy

První červnový den se na půdě Fakulty sociálních studií konal mezinárodní workshop zaměřený na rusko-ukrajinskou válku a perspektivu střední Evropy. Akci pořádala University of Southern California a katedra Mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU.

29. 6. 2023

Akce, na jejímž začátku byl půlroční pobyt prof. Carol Wise v rámci stipendia Fulbrightovy nadace na FSS MU, navázala na několikaletou spolupráci akademiků z obou pracovišť a dále ji rozvíjí.

Workshopu se zúčastnili a první verze svých akademických textů představili zejména prof. Carol Wise, prof. Robert English a prof. Steve Swerdlow z USC; prof. Alison Brysk z University of California – Santa Barbara, dr. Heribert Dieter z German Institute for International and Security Affairs v Berlíně, prof. Marta Jaroszewicz z Varšavské univerzity nebo prof. Jeremy Garlick z VŠE v Praze. Z domácí katedry prezentovali svou práci prof. Zdeněk Kříž, doc. Oldřich Krpec a dr. Martin Chovančík.

Řešila se témata zahrnující válku na Ukrajině, otázku migrace, poválečné obnovy a válečných zločinů, také politická, hospodářská a vojenská reakce ostatních aktérů, včetně zemí V4, Německa a Číny. Jednalo se o první etapu dlouhodobější spolupráce, ve které bude skupina akademiků a výzkumníků pokračovat ať už v rámci on-line setkání v průběhu léta, nebo během plánovaného výjezdu do Kalifornie na podzim tohoto roku.