Česká společnost očima FSS MU

 • 26. září 2023
  9:00 – 14:30

K příležitosti 25. výročí založení Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity srdečně zveme na konferenci, která se uskuteční v Aule FSS MU v úterý 26. září od 9 hodin. Ve třech tematických blocích proberou přední vědkyně a vědci z řad Fakulty sociálních studií palčivá témata české společnosti dneška.

Program

Program konference

 • 09:00 - 9:15

  Zahájení konference

 • 09:15 - 9:30

  Key note speech: Magda Vášáryová

 • 9:30 - 10:45

  Nejmladší generace ve složitém světě 

  Mgr. Jitka Navrátilová, Ph.D.
  Mgr. Michaela Lebedíková
  Mgr. Vojtěch Pelikán, Ph.D.

 • 10:45 - 11:15

  Coffee break

 • 11:15 - 12:30

  Nedůvěřivá společnost

  prof. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D.
  Mgr. Klára Smejkal
  Mgr. et Mgr. Petra Mlejnková, Ph.D.

 • 12:30 - 13:00

  Coffee break

 • 13:00 - 14:15

  Podceňované stáří

  Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D.
  Mgr. Miloš Gregor, Ph.D.
  doc. Mgr. Anna Ševčíková, Ph.D.

 • 14:15 - 14:30

  Závěrečné slovo

Kdo vystoupí na konferenci

Bez popisku

Mgr. Jitka Navrátilová, Ph.D.
Jitka Navrátilová působí jako odborná asistentka na Katedře sociální politiky a sociální práce FSS MU. Věnuje se ochraně ohrožených rodin a dětí, v současnosti se podílí na výzkumném projektu Rodičovství za mřížemi. 

Bez popisku

Mgr. Michaela Lebedíková
Michaela Lebedíková je doktorandkou na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Svou výzkumnou činnost zaměřuje na digitální intimitu, vystavení sexuálně explicitním materiálům a jejich vlivu na adolescenty. Také se zajímá o metodologii analýz spojenou s výzkumem pornografie, a vliv používání technologií na sexuální život a vývoj adolescentů.

Bez popisku

Mgr. Vojtěch Pelikán, Ph.D.
Vojtěch Pelikán z katedry environmentálních studií FSS MU je environmentální antropolog zabývající se ekologicky příznivým životním způsobem, percepcí environmentálních problémů nebo médii. Podílel se na longitudinálním výzkumu ekologicky příznivého způsobu života takzvaných „pestrých“ a na výzkumech týkajících se environmentálních souvislostí restitučního procesu či percepce sucha a klimatických změn. Publikuje také ve společensko-ekologickém časopise Sedmá generace.

 

Bez popisku

prof. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D.
Vít Hloušek působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU a zaměřuje se na problematiku komparativní politologie, zejména na srovnávání politických a stranických systémů evropských zemí, na výzkum soudobých dějin a věnuje se i české politice.

Bez popisku

Mgr. Klára Smejkal
Klára Smejkal je výzkumnice a doktorandka na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, kde se orientuje zejména na sociologii médií. Ve svém výzkumu se věnuje především médiím veřejné služby a tomu, jak jsou vnímána zejména českými publiky.

Bez popisku

Mgr. et Mgr. Petra Mlejnková, Ph.D.
Petra Mlejnková z Katedry politologie FSS MU je odbornice na bezpečnostní politiku České republiky, pravicový extremismus a radikalismus. V posledních letech se věnuje také výzkumu informační války, dezinformačních kampaní a propagandy. Jako pedagožka vedla studenty v úspěšných projektech Zvol si info a Fakescape.

Bez popisku

Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D.
Lucie Vidovićová, socioložka a přední odbornice na problematiku stáří a stárnutí, působí na Katedře sociologie FSS MU. Ve výzkumu se dlouhodobě věnuje zejména tématům stárnutí, rodiny a generací. Zabývá se problematikou věkové diskriminace, ageismu a podílí se i na popularizaci těchto témat.

Bez popisku

Mgr. Miloš Gregor, Ph.D.
Miloš Gregor z Katedry politologie FSS MU je odborníkem na dezinformace. Svou výzkumnou činnost zaměřuje na politický marketing, volební kampaně a analýzu propagandy, stejně jako se věnuje vyhodnocování pravosti zpravodajských informací.

Bez popisku

doc. Mgr. Anna Ševčíková, Ph.D.
Anna Ševčíková je psycholožka a v současnosti vedoucí Institutu pro psychologický výzkum (INPSY). Zabývá se sexualitou a vztahy ve starším věku. Za svou práci získala Cenu rektora MU za dlouhodobě vynikající výsledky ve výzkumu v oblasti společenských a humanitních věd.

Bez popisku

Magda Vášáryová
Magda Vášáryová je slovenská diplomatka, politička a herečka. Vystudovala sociologii a dlouhodobě se věnuje tématům jako je rovnoprávnost žen a mužů, zabývá se také kulturní politikou a problematikou mezinárodních vztahů . Působila například jako předsedkyně nejdéle fungujícího slovenského spolku žen Živena a je zakladatelkou think-tanku Via cultura, Institutu pro kulturní politiku.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.