Křest knihy Adély Souralové "Péče na prodej"

  • 13. listopadu 2017
    17:00
  • Dům umění

„Péče na prodej“ shrnuje v atraktivním pojetí výsledky vědeckého výzkumu

Nová kniha nakladatelství Munipress shrnuje výsledky odborného výzkumu současného trendu přesouvání úkonů tzv. sociální reprodukce ze soukromé sféry rodin a domácností do veřejného prostředí trhu. Knihu doplňují atraktivní ilustrace významné české výtvarnice Venduly Chalánkové.

Co mají společného miniškolky, hotely pro psy, hodinoví manželé, agentury poskytující péči o seniory, děti či domácnost? Jedná se o subjekty prodávající služby ještě donedávna vykonávané z lásky – rozuměj bezplatně – samotnými členkami a členy domácnosti. Autoři předkládají zjištění kvalitativního výzkumu, který se zaměřil na vytváření nabídky těchto služeb a jejich prezentaci klientům a klientkám. Perspektiva poskytovatelů, tedy majitelek a majitelů uvedených agentur, je velmi zajímavá. Nabízí vhled do myšlení a praktik lidí, kteří aktivně řídí vlak marketizace našich životů.

Mladý autorský kolektiv sdružuje absolventy a absolventky oborů sociologie a sociální antropologie z Katedry sociologie a z Ústavu populačních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Koordinátorka týmu, Adéla Souralová, se profesně zaměřuje především na téma placené péče o děti.

Vendula Chalánková patří v současnosti mezi nejvýznamnější české výtvarníky. Absolvovala FAVU v Ateliéru Environment u Vladimíra Merty a Mariana Pally. Její díla – koláže, výšivky, komiksy a instalace – vynikají černým humorem a sociální angažovaností. Jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie, Moravské galerie či Museum für Angewandte Kunst ve Vídni.

 

Slavnostní křest knihy proběhne 13. listopadu 2017 od 17 hodin v prostorách Domu umění, Malinovského náměstí 2, Brno. Součástí programu bude i výstava originálů ilustrací Venduly Chalánkové. Vstup je volný.

 

Péče na prodej. Jak se práce z lásky stává placenou službou

Adéla Souralová a kolektiv autorů

Ilustrace Vendula Chalánková

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.