Studentský spolek Fakescape a jejich mentoři dr. Gregor a dr. Mlejnková
Cena Iva Možného v oblasti společenského přínosu
Mgr. Miloš Gregor, Ph.D., Mgr. et Mgr. Petra Mlejnková, Ph.D., Julie Vinklová, Josef Šíp, Šimon Gilar, Tereza Kráčmarová, Miroslav Hanus, Pavel Brejcha, Veronika Batelková
Studentský projekt Fakescape, který vznikl v roce 2018 v rámci kurzu Katedry politologie „Interactive workshop: Challenging Propaganda“ pod vedením Mgr. et Mgr. Petry Mlejnkové, Ph.D., a Mgr. Miloše Gregora, Ph.D., získal Cenu Iva Možného za společenský přínos.
U zrodu Fakescape bylo šest studentů a studentek z Katedry politologie. V roce 2019 se projekt přerodil ve studentský spolek FSS MU a sdružuje tři desítky studujících Masarykovy univerzity. Fakescape reaguje inovativní a interaktivní formou na potřeby v oblasti rozvoje mediální gramotnosti, kritického myšlení a odolnosti vůči dezinformacím. Nabízí základním a středním školám, mládežnickým spolkům a dalším zájemcům a zájemkyním aktivity kombinující prvky únikové a deskové hry. Od podzimu 2018 si ji zahrálo přibližně 15000 studentů a studentek z téměř dvou stovek škol a 11 zemí. Úniková hra získala 2. místo ve světové soutěži Peer-to-Peer: Facebook Global Digital Challenge. Umístila se také mezi třemi nejlepšími projekty v ocenění Gratias Tibi 2019 v kategorii do 30 let a mezi nejlepšími pěti v Ceně SDGs 2019 v kategorii Veřejná sféra. V lednu 2020 zvítězila v ceně Brána k druhým, udělované Národním institutem dětí a mládeže. Největším oceněním jsou ale nadšené a pozitivní reakce samotných žáků a žákyň a jejich vyučujících. Oceňují především interaktivnost a zapojení principů gamifikace do vzdělávání. Díky renomé, které si projekt vydobyl, jsou studující spolku Fakescape pravidelně zváni na odborné besedy a konference.