EKOFILM ukáže bydlení 21. století. V porotě zasedne i herečka Veronika Khek Kubařová

Letošní ročník proběhne v Brně od 20. do 23. října, hlavním tématem je zelená architektura.

9. 10. 2021

Kromě filmových projekcí a odborných i neformálních debat je součástí EKOFILMu také program pro školy nebo Rodinný den. Na ten se letos zájemci mohou těšit v sobotu 23. října na brněnském náměstí Svobody. Zdroj: EKOFILM

Parky, zelené střechy nebo více místa pro lidi namísto aut. To je jen krátký výčet způsobů, jak nám radnice mohou zpříjemnit pobyt ve městech a vracet do nich život. Nebo jak můžeme přírodě pomoct my sami, když podobná řešení použijeme u svých domů. Věnovat se jim bude zejména doprovodný program festivalu. Témata soutěžních i nesoutěžních filmů pak osloví i milovníky živé přírody, odpovědné spotřeby a fanoušky dokumentů obecně. Kompletní program najdete na www.ekofilm.cz.

Letošní EKOFILM, už 47. ročník mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na životní prostředí, nese podtitul Adresa: Země. „Chceme tak zdůraznit, že máme jen jednu planetu pro náš společný domov nejen s dalšími lidmi, ale hlavně s přírodou. Bez zdravé krajiny, bez prostoru pro živočichy i rostliny nebo bez přírodních zdrojů bude ale naše planeta jen těžko místem, kterému můžeme říkat domov,“ vysvětluje motivace pro letošní téma ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

O vítězných filmech letos rozhodne sedmičlenná porota s mezinárodní účastí. Mezi porotce zasedne i herečka Veronika Khek Kubařová. „Velmi si považuji, že jsem od EKOFILMu nabídku dostala. Příroda mě moc zajímá a nacházím v ní někdy až filozofické náměty k přemýšlení. Moc mě těší, že jste si toho organizátoři všimli a usoudili, že můj hlas bude prospěšný. Zároveň se těším na filmy, které mi umožní si zase trochu rozšířit obzory, to mě na účasti v porotě lákalo asi nejvíc,“ svěřila se čerstvá porotkyně. Medailonky všech porotců jsou na https://www.ekofilm.cz/osobnosti/.

Na letošním EKOFILMu budou odborníci, architekti, lidé z byznysu i neziskovek či politici debatovat, co dalšího můžeme pro místa našeho života udělat. Nejen v Brně, ale i v jeho okolí – v menších městech a obcích, odkud je sice blíže do přírody, často však disponují mnohem tenčími rozpočty a možnostmi, jak se připravit na měnící se klimatické podmínky.

foto: archiv Jorda den Hollandera
foto: Kateřina Moravcová

V letošní porotě EKOFILMu zasedne i česká herečka Veronika Khek Kubařová. Ze zahraničních porotců je to například nizozemský filmař a architekt Jord den Hollander, zakladatel rotterdamského filmového festivalu o architektuře.

Kromě pětadvacítky soutěžních filmů se můžete těšit na odborné i uvolněné besedy. „Letos dostanou na festivalu prostor témata jako zelená architektura, městské plánování, komunitní život nebo chytré technologie. Budeme se o nich bavit ve středu 20. října od 16 hodin na úvodní besedě a prostoupí i celým doprovodným programem festivalu,“ dodává odborný garant festivalu Bohuslav Binka z Katedry environmentálních studií FSS MU, kde část programu probíhá.

Filmové projekce 47. ročníku EKOFILMu proběhnou v Univerzitním kině Scala a v Sále společenského centra ÚMČ Brno-střed. Zdroj: EKOFILM

Vedle úvodní besedy zahájí festival i tradiční zahajovací koncert. Ve středu 20. října od 18:30 rozjede svou show na náměstí Svobody kapela Brass Avenue. Čtvrtek a pátek bude ve znamení filmových projekcí v Univerzitním kině Scala a v Sále společenského centra ÚMČ Brno-střed, sobota bude patřit Rodinnému dni na Svoboďáku.

Jedním z letošních nesoutěžních filmů bude snímek Vlci na hranicích režiséra Martina Páva. Zdroj: archiv autora

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.