Projekt Symbios se dostal do finále ceny SozialMarie

Projekt Symbios - sdílené bydlení se dostal do finále ceny SozialMarie. Z 299 sociálně-inovativních projektů byl projekt vybrán mezi 35 nejlepších a jde do finále v několika kategoriích.

19. 4. 2021

Unikátní sociální projekt Symbios - sdílené bydlení, který vznikl na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU pod vedením Bohuslava Binky, pomáhá řešit složitou situaci mladých lidí po odchodu z dětských domovů. Symbios jim nabízí sdílené bydlení se studenty vysokých škol v bytech 2+1 a individuální podporu - vše pod jednou střechou. Mladí dospělí z dětských domovů získávají jistotu bydlení na 4 roky a bezpečné prostředí komunity obyvatel domu, ve kterém mohou navazovat nové vztahy.

Projekt propojuje dvě odlišné sociální skupiny – studenty a mladé dospělé, pro které se Symbios stává cvičným prostorem na reálný život. Představuje možnost vyzkoušet si samostatné bydlení a prostor pro navazování různých typů vztahů. Jako pozitivní dopad projektu vidí jeho tvůrci pomoc mladým lidem porozumět sami sobě, vybudovat pracovní návyky a lepší sociální kapitál a také adekvátně řešit situace a být odolnější vůči nejrůznějším svodům (závislosti, střet se zákonem), se kterými se musejí potýkat. Setkání obou světů podporuje růst tolerance a společenské odpovědnosti.

SozialMarie je cena pro sociální inovace, která je každoročně udílena 15 výjimečným projektům. Vedle každoročních finančních odměn ve výši 54 000 euro nabízí SozialMarie veřejnou platformu sociálních inovací ve střední a východní Evropě.