Debaty o ruské invazi čtyřikrát zaplnily atrium

Čtyři zajímavé debaty s odbornicemi a odborníky z FSS se v březnu odehrály v atriu. Každý týden si studentky, studenti, akademičky, akademici i veřejnost mohli poslechnout poznatky k ruské invazi na Ukrajinu z pohledu všech kateder fakulty. Záznamy debat si můžete pustit i zpětně.

28. 3. 2022

Bez popisku

 

Současná situace na Ukrajině vyvolává už více než měsíc spoustu otázek. Na mnoho z nich odpověděly expertky a experti na čtyřech březnových debatách, které fakulta pořádala. Témata byla pestrá – debatovalo se o bezpečnosti, ekonomických sankcích, uprchlících, propagandě, dezinformacích, ale třeba i o dlouhodobých dopadech a důsledcích války. Prostor byl vždy i pro otázky z publika. Každá z debat byla také živě streamovaná na YouTube a facebookové stránce FSS, na obou platformách si i nyní můžete pustit záznam.

První debata se uskutečnila ani ne týden po začátku invaze, 2. března, ve zcela zaplněném atriu fakulty. Pozvání přijala doktorka Petra Kuchyňková a doktor Vladan Hodulák z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií a profesoři Jan Holzer a Miroslav Mareš z katedry politologie. Událost moderoval student mediálních studií a žurnalistiky Jiří Svoboda. Debatovalo se o legitimitě útoku, propagandě nebo třeba i o ekonomických sankcích. Na Facebooku debatu vidělo už přes 2,5 tisíce lidí, na YouTube má okolo 11 tisíc zhlédnutí.

Bez popisku
Bez popisku

Přesně o týden později, 9. března, se na válku pohlíželo spíše ze sociálního a psychologického hlediska. O uprchlících, jejich situaci, psychickém stavu i možnostech pomoci debatoval doktor Roman Baláž z katedry sociální politiky a sociální práce, doktorka Zuzana Masopustová a docent Jan Šerek z katedry psychologie a absolventka sociologie a koordinátorka interkulturní práce na Odboru sociální péče Magistrátu města Brna Lenka Šafránková Pavlíčková. Debatu moderovala studentka mezinárodních vztahů Vlasta Macháčová. Okolo 2 tisíc lidí si debatu nenechalo ujít na YouTube a Facebooku.

O (dez)informacích, propagandě, polarizaci a zpravodajství během války se debatovalo v úterý 15. března. Doktorka Alena Macková a docent Jan Motal z katedry mediálních studií a žurnalistiky, doktor Miloš Gregor z katedry politologie a absolvent katedry politologie, reportér a šéfredaktor projektu Voxpot Vojtěch Boháč do atria nalákali desítky divaček a diváků. Debatou provázel student mediálních studií a žurnalistiky, sociologie a psychologie Štěpán Vojtěch. Na Facebooku a YouTube debata zaujala přes 2,5 tisíce lidí.

Bez popisku
Bez popisku

Stejně jako předchozí debaty i tu poslední sledovaly stovky divaček a diváků – ať už osobně 23. března v atriu, nebo i během živého přenosu či později ze záznamu. Poslední debata se trochu více dívala do budoucnosti – a to třeba na energetickou budoucnost Česka, dlouhodobé dopady války, integraci uprchlíků i na další důsledky války. Těmto tématům se věnovala doktorka Zinaida Bechná a docent Jan Osička z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií, docent Csaba Szaló z katedry sociologie a doktor Mojmír Vlašín z katedry environmentálních studií. Na Facebooku a YouTube debatu zhlédlo 825 lidí. Student Jiří Svoboda moderoval jak první ze série debat, tak i tuto poslední.

Doufáme, že se vám debaty líbily. Děkujeme také katedře mediálních studií a žurnalistiky za technickou podporu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.