Etické komise

Nedílnou součástí každého výzkumu je jeho etická stránka. Na celouniverzitní úrovni u nás existují hned dvě etické komise, z nichž se však pouze jedna věnuje posuzování etiky výzkumných projektů. Následující text objasňuje, kdy má smysl, aby výzkumníci a výzkumnice z FSS o takové posouzení žádali.

29. 6. 2023

Na úvod je důležité vyjasnit působnost obou etických komisí. Etická komise se zabývá akademickou integritou, kam spadají témata jako například publikační etika či korektní nakládání s daty. Oproti tomu smyslem Etické komise pro výzkum (EKV) je ochraňovat etiku výzkumu, což prakticky znamená především chránit jeho lidské účastníky a účastnice. Výzkumné projekty se k posouzení zasílají právě této druhé komisi.

EKV zajišťuje, aby každý, kdo se zúčastní výzkumu na MU, byl vždy řádně informován, nebyl nijak poškozen a pokud možno odcházel s dobrým pocitem, že přispěl smysluplné věci. Po vzoru řady prestižních zahraničních univerzit je EKV multioborový orgán s jasně danými pravidly fungování.

Aby mohla plnit svůj účel, EKV posuzuje výzkumné projekty vždy před začátkem jejich realizace. Zároveň se však počítá s tím, že někdy představuje vývoj konkrétních výzkumných metod až součást samotného řešení projektu. V takovém případě komise posoudí projekt před začátkem jeho řešení na základě v tu dobu dostupných informací. Konkrétní metody jsou pak schvalovány dodatečně jako tzv. revize projektu (vždy však před zahájením konkrétního sběru dat).

Jaké projekty posílat EKV k posouzení?

  • Posouzení je povinné ze zákona, když výzkum využívá biomedicínské metody (např. odběry krve nebo magnetickou rezonanci). Tato povinnost se týká i projektů, které jsou primárně společenskovědní, ale některá z biomedicínských metod je v nich zařazena.
  • Posouzení je potřeba rovněž v případech, kdy schválení etickou komisí vyžaduje grantová agentura či jiný poskytovatel dotace. V některých případech poskytovatel sice schválení explicitně nevyžaduje, ale doložené etické schválení může být konkurenční výhodou, která zvýší šanci na získání grantu.
  • Čím dál častěji vyžadují schválení etickou komisí rovněž kvalitní odborné časopisy jako podmínku toho, aby mohl být výzkum vůbec publikován. Protože lze platné etické schválení získat pouze před začátkem realizace výzkumu, je důležité myslet na tuto eventualitu dopředu. Dodatečné schválení ve chvíli, kdy jsou již data nasbíraná, bohužel není možné.
  • Požádat o posouzení projektu je doporučené ve všech dalších případech, kdy si výzkumníci a výzkumnice chtějí být jistí, že je jejich výzkum po etické a právní stránce v pořádku. Typicky se jedná o situace, kdy jsou předmětem zkoumání zranitelné skupiny (např. děti či lidé ze sociálně znevýhodněných skupin) a lidé v závislém postavení (např. klienti či studenti). Může jít rovněž o výzkumy, které zahrnují různé typy rizik, zátěže či klamání nebo se dotazují na citlivá témata.
  • Posouzení EKV má smysl i tehdy, když sbíráme a schraňujeme osobní údaje (např. jména, kontaktní údaje, ale i audio a videonahrávky konkrétních lidí) a chceme si být jistí, že je náš postup v souladu s principy ochrany osobních údajů a GDPR.

V případě nejistoty lze vhodnost předložení konkrétního projektu EKV nezávazně konzultovat se členy EKV z naší fakulty nebo přímo s tajemnicí či právničkami komise. Podrobné pokyny a dokumenty k podání žádosti jsou dostupné na stránkách komise.

autor textu: Jan Šerek


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.