Osm studentů a studentek KMVES (Adam Chromčák, Akintunde Akindamola, Andrej Struhár, Ines Ribas Ferreira Dias, Kristína Žaková, Marián Maraffko, Martina Prejdová a Vlasta Macháčová) reprezentovali Českou republiku v šesti hlavních rozhodovacích orgánech Severoatlantické aliance. Každý z těchto orgánů se vždy během modelu zaměřuje na různé tematické okruhy současných bezpečnostních výzev. Letos se řešila například role NATO v klimatické změně, neregulovaná migrace, budoucnost nukleárních zbraní v Evropě, vojenská dimenze spolupráce NATO — EU nebo nový strategický koncept ‚NATO 2030‘.
Hlavním cílem této mezinárodní akce, organizované americkou Howard University je obohatit studující o nové zkušenosti a poskytnout jim možnost na vlastní kůži si vyzkoušet, jak se formují politiky Aliance. „Vzhledem k nepříznivé pandemické situaci se i letos mezinárodní model NATO konal online, nicméně zážitek a zkušenosti ze simulace byly opět nenahraditelné,“ říká Barbora Halašková, která českou delegaci koordinovala a studenty/ky na simulaci doprovázela.
Téměř dvě stovky zahraničních studentů a studentek se snažily prosazovat zájmy svých zemí, což dodává simulaci velkou váhu i rozměr. Mezi nejzajímavější momenty patřily dle slov jednoho z účastníků „vyhrocené debaty, kdy i přes ostré názory nebo postoje vždy převážil dialog a delegáti si uvědomili důležitost kolektivního rozhodování“. Podobně hodnotí svůj zážitek jiný student, pro kterého bylo zajímavé pozorovat, jak se přirozeně vytvářejí koalice v rámci takové organizace: „Uvědomil jsem si, jak je těžké prosadit své zájmy sám, ale potom si uvědomíte, že nikdy nejste sami, a dokonce vás překvapí, kolik dalších zemí sdílí váš názor a zájmy jako vy.“ Studenti také pozitivně hodnotili vysokou úroveň a připravenost ostatních delegátů z jiných zemí, což mělo významný vliv na efektivitu a fungování jednotlivých výborů. V neposlední řadě naši delegáti vyzdvihli možnost poznání nových lidí, se kterými se třeba někdy v budoucnu znovu setkají na pracovní úrovni.
Model NATO byl symbolicky ukončen podepsáním více než 40stránkového finálního komuniké, na kterém se shodli všichni členové delegací reprezentujících členské státy Severoatlantické aliance. Nicméně největším obohacením je pro studenty a studentky právě možnost naučit se formulovat a konstruktivně argumentovat politické zájmy a snažit se najít společnou řeč s ostatními delegáty a delegátkami.
Petr Suchý, proděkan pro internacionalizaci