Jak FSS využila předsednictví ČR v EU

S koncem kalendářního roku 2022 skončilo i půlroční předsednictví České republiky Radě EU. Pro naši fakultu to byla velká šance, jak “prodat” naši expertízu a ukázat, že máme šikovné jak absolventy, tak studenty. Tuto šanci FSS rozhodně nepromarnila. Přečtěte si, jak konkrétně FSS předsednictví využila.

25. 1. 2023

Bez popisku

Studenti

Řada studentů byla do předsednictví zapojena jako stážistky a stážisté, nejčastěji při Úřadu vlády ČR či při resortních ministerstev. Pracovali kupříkladu jako doprovod a asistence zahraničních delegací či byli zapojeni do organizování akcí. Stážistky a stážisté byli celkově velmi důležitou složkou předsednického personálu. Některé studentky a studenty mohlo předsednictví také inspirovat pro jejich budoucí bakalářské či magisterské práce.

Absolventi

Poměrně dost absolventů FSS, zejména pak KMVES, působí v české státní správě, která se věnuje evropské agendě. Není proto překvapivé, že mnoho těchto lidí bylo přímo zapojeno do substance předsednictví – vyjednávání a řízení pracovních skupin, navrhování kompromisů pro další jednání, doprovázení ministrů na schůzky Rady EU. Absolventi a absolventky FSS se podíleli také na řízení organizace a logistiky předsednictví a jeho celkové domácí koordinaci.

Zaměstnanci

Na FSS působí řada odbornic a odborníků, kteří se věnují výzkumu evropské integrace a mezinárodních vztahů. Ti průběh předsednictví komentovali ať už pro česká či zahraniční média různého typu. K řadě předsednických událostí či výsledků psali komentáře či poskytovali rozhovory, čímž naplňovali třetí roli univerzity. Předsednictví je pro odbornice a odborníky také zdrojem dat, jež lze analyzovat – v blízkých měsících se tak lze dočkat odborných článků a studií na téma českého předsednictví.

Petr Kaniok

Osobní zkušenost s prací na předsednictví České republiky v Radě EU má i studentka Evropských studií Nikola Řezáčová, kterou jsme pro vás vyzpovídali.

Jak jste se k práci na předsednictví ČR v Radě EU při studiu na FSS MU dostala?

Vlastně docela úsměvně – na podzim 2021 jsem absolvovala kurz České evropské politiky s panem docentem Petrem Kaniokem, kde nám vyprávěl o volných pozicích na nadcházejícím českém předsednictví. Uběhla delší doba, než jsem se rozmyslela a napsala jsem mu tehdy pozdě večer mail, zdali by věděl, jestli jsou ještě nějaké pozice volné – a čirou náhodou se mu sešla nabídka práce na pozici Liaison Officera. Přečetla jsem, sepsala potřebné dokumenty, a poslala přihlášku.

Co bylo Vaší náplní práce?

Jak jsem zmínila výše, moje pozice byla Liaison Officer (styčný koordinátor) – každý z nás dostal přidělenou zahraniční delegaci (buď z členského státu, nebo mezinárodních agentur), kterou jsme měli během celého předsednictví na starosti. Já jsem tehdy dostala přidělené Slovinsko.

Tyto delegace, a především vedoucího delegace, jsme doprovázeli na high-level akcích (neformální summit a evropské politické společenství, neformální rady).

Důležitá byla i spolupráce se zastupitelským úřadem zde v ČR a komunikace s příslušným zahraničním ministerstvem, jehož zástupci měli zrovna do ČR přijíždět. My jsme tedy na starosti měli veškerou komunikaci, logistiku před příjezdem delegace a během pobytu to stejné, plus, aby vedoucí delegace (tzv. Head of Delegation) byl co nejvíce spokojený s průběhem celé neformální rady. 😊

Co Vás na Vaší práci překvapilo? Případně zklamalo?

Překvapilo mě asi úplně vše! V dobrém slova smyslu. Konečně jsem si mohla i „osahat“ práci v oboru, který už pátým rokem studuji. 😊 V rámci příprav jsme prošli detailním školením nejen od úřadu vlády, ale i od Policie ČR a intenzivním školením diplomatické akademie, které nezískáte jen tak.

Všechny mé delegace byly skvělé a troufám si říct, že odjížděly i spokojené (dle feedbacku jak od slovinské ambasády v Praze, tak od samotných delegátů).

Jediná věc, která mě zklamala, že jsem si hned jako první pracovní zkušenost našla něco takového, protože jsem si tím nastavila laťku velice vysoko – ne každá práce obsahuje přítomnost a komunikaci s vrcholnými politiky a cestování po Praze za doprovodu motorizovaných kolon PČR (někdy i s vlastním ochráncem, pokud se jednalo o chráněnou osobu 😊).

Co dál po předsednictví? Mám na mysli, jestli Vám práce na předsednitví otevřela nějakou další pracovní příležitost?

Určitě jsem se utvrdila v tom, že chci zůstat v oboru a neskutečně mě nadchla diplomatická sféra této oblasti. Předsednictví v EU mi otevřela další příležitost, díky které jsem teď na pětiměsíční stáži přímo v srdci Unie – v Bruselu, konkrétně na Zastoupení Jihomoravského kraje.

A především mi přineslo nové přátele a kontakty, které se prostě už neztratí. Dokonce jsem domluvená zde v Bruselu na setkání s jednou členkou delegace, kterou jsem měla v Praze na starosti. A sama jsem zvědavá, kam mě zkušenosti dále zanesou!

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.