Lidé FSS: Kdo je Marián Miško

Muž v síti

26. 4. 2021

Funguje vám v práci internetové připojení? Máte pracovní notebook, který se dokáže připojit na wi-fi Eduroam? Máte svá data chráněna antivirovým programem? Můžete online komunikovat přes Zoom? Pokud tomu tak je, tak vězte, že trebišovský rodák (GPS: 48.61916509002757, 21.71548105676782) Bc. Marián Miško je jedním z lidí z CIKT, kteří pro nás zajišťují, aby všechny tyto věci fungovaly.

Marián je členem týmu FSS od 1. 5. 2005. Nastoupil k nám po svém studiu na brněnském VUT, a to v roce stěhování FSS z budovy na Gorkého ulici do našich stávajících prostor. Tehdy bylo potřeba vybudovat novou spolehlivou síť a Marián byl jedním ze čtyř lidí, kteří se na tom podíleli.

Marián je správcem sítě. Je odpovědný za to, aby nám všem fungovalo internetové připojení vždy a všude. Co všechno to obnáší? Např. návštěvy půdy naší budovy, kde jsou ukryty desítky switchů, krabiček, které zapojují naše počítače do sítě, prozkoumávání skrytých softwarových zákoutí našich počítačů nebo péči o servery, o nichž většina z nás netuší, jak vypadají ani kde jsou umístěné. Většina této práce je pro nás neviditelná. Je to tak záměrně, protože my uživatelé jsme nejvíce spokojeni, když síť funguje. Proto se většina údržby sítě odehrává v „netradičních časech“, např. přes prázdniny nebo víkendy.

Marián je člověk, který vždy pomůže s jakoukoliv „blbostí“. Obrátit se na něj můžete bez obav, protože s každým jedná vždy laskavě, přátelsky a s pochopením toho, že nejsme všichni „ajťáci“. „Je trpělivý vůči mé neschopnosti pojmenovat IT jazykem to, co potřebuji. Dokáže mi srozumitelně vysvětlit, čemu nerozumím, nebo se mnou ochotně zajít do kanceláře, protože mi ‚nefunguje internet‘, aby vzápětí zjistil, že je na vině vytažený síťový kabel. Marián je pro mě příkladem „ajťáka s lidskou tváří“. Jsem moc rád, že ho na fakultě máme, říká proděkan pro výzkum a doktorské studium Martin Vaculík.

Kdyby vám „nefungoval internet“, najdete Mariána na adrese cikt@fss.muni.cz nebo ve druhém patře.

FSS IT v číslech:

466: počet stolních počítačů v naší budově

1168: počet počítačových a telefonních zásuvek v naší budově

19 300: až takový počet neoprávněných požadavků sítě náš firewall denně odmítne

desítky km: tolik internetového kabelu je položeno v naší budově

1, 2, 3: počet Mariánových dětí a jejich věk (pozn.: Už víte, kolik má dětí a v jakém věku?)


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.