Nadějné vyhlídky Dětského koutku FSS MU

Dětský koutek se v budově FSS nachází od roku 2005. Najdete jej v suterénu budovy, kousek od bistra. K jeho využití stačí projít si Pravidla užívání, vyzvednout si na recepci fakulty klíč a zapsat se do knihy návštěv přímo v místnosti Dět-ka (jak se Dětskému koutku zkráceně říká). Zápis do knihy návštěv, včetně muni mailu, je důležitý mimo jiné kvůli sledování zájmu o Dět-ko. Místnost je přizpůsobena pobytu s dětmi: můžete je tam nakrmit, pohrát si a třeba zvládnout konzultaci nebo týmovou diskuzi nad výzkumem či seminárkou. Iva Šmídová z Katedry sociologie, která stála u vzniku Dět-ka a dodnes je jakousii styčnou osobou mezi studentskou komunitou Dět-ka a vedením fakulty, přiblížila Dět-ko v textu pro NewFSSletter.

26. 10. 2022

Co je Dětský koutek a jak funguje?

Od roku 2005 najdete v budově naší fakulty místnost, kde můžete pobýt s dětmi, nakrmit je, pohrát si a třeba zvládnout konzultace i týmovou diskusi nad výzkumem či seminárkou. Svět dětí tak pronikl do našeho akademického světa, ale neruší svou bezprostředností a halasem vesměs tiché bádání pracoven a atmosféru učeben. Děti zaměstnanců i studujících jsou v Dětském koutku fakulty vítány také, když si rodiče zajistí vlastní hlídání nebo se recipročně domluví v rámci komunity rodičů, že si děti pohlídají navzájem. V semestru se zatím také vždy našli dobrovolnice a dobrovolníci z řad studujících, kteří, mají-li sami čas, nabízejí hlídání rodičům mířícím na seminář, přednášku či konzultaci. Takové hlídání je krátkodobé, jednorázové, nejde o to suplovat školku či dětskou skupinu.

Dět-ko, jak mu ve zkratce říkáme, od svého vzniku spojuje rodiče, jejich děti a studující s pečovatelskými sklony, kteří chtějí pomáhat. Posláním Dět-ka je napomáhat při slaďování soukromého a profesního života lidem s dětmi. Navíc dvěma pravidelnými akcemi, které Dět-ko před Vánoci a Velikonoci pořádá v atriu fakulty, také trochu nabouráváme každodenní rutinu akademického provozu, a sice viditelnou přítomností ratolestí v životě budovy a akademické obce. I tím chce tým Dětského koutku vybídnout ty bezdětné – nebo ty aktuálně nepečující – k reflexi bariér, na něž rodiče s dětmi v našich řadách narážejí, a připomenout tak všem možnost zapojit se.

Jak Dět-ko jako rodič využít?

Vězte, že stačí, když si projdete jeho Pravidla fungování v ISu, můžete si projít i Etický kodex chův, vyzvednout si na recepci fakulty klíč a zapsat se do knihy návštěv přímo v místnosti Dět-ko, v suterénu budovy (najdete ho po cestě ke Spolkové místnosti či „Krmítku“). Zápis v tamní knize návštěv (a váš muni email) je důležitý i proto, že pro fakultu tak monitorujeme využívání místnosti.

Dokumenty a informace o chodu Koutku naleznete po přihlášení do ISu zde, a také na FB stránkách Dětský koutek FSS Brno, kde se můžete zprávou také spojit přímo s koordinátorkou Dět-ka. S dotazy se také můžete obrátit na detko@fss.muni.cz, jak si můžete vybavit z emailů, které na začátku každého semestru rozesílám já, Iva Šmídová, od jeho vzniku jakási styčná osoba mezi studentskou komunitou Dět-ko a vedením fakulty.

Kde se vzal a kam směřuje?

Dětský koutek vznikl jako iniciativa lidí kolem tehdejšího studentského spolku Gender centrum a po celou dobu funguje s podporou vedení naší fakulty. V době jeho vzniku byla známá tzv. Mateřská centra – my jsme do názvu promítli inkluzivní jazyk i praxi: v roli koordinátorů i chův se vystřídali jak studentky, tak studenti fakulty. Myšlenka na Dět-ko se ustavila už v době mého těhotenství v roce 2001 a od té doby jsme s vedením fakulty, zejména s tehdejším panem tajemníkem Vojtěchem Moštěkem promýšleli, jak ji realizovat. To se zadařilo se stěhováním do nové budovy, kde FSS MU sídlí právě od roku 2005. Dnes už se dětské koutky zdají celkem samozřejmou součástí řady institučních prostředí,včetně nákupních center. Svého času však šlo o první instituci tohoto druhu na vysokých školách v České republice vůbec. Přijde mi fajn tyto souvislosti připomenout i proto, že složení zaměstnanců fakulty se od začátků Dět-ko už výrazně proměnilo, a pro někoho z vás tak mohou být informace o historii, myšlence i provozu Dětského koutku nové. Od založení Dět-ka také jeho tým intenzivně sledoval projekty a debaty o univerzitní školce nebo dětské skupině, zapojoval se do nich a několikrát se zdálo, že už je vše tzv. „na spadnutí“. Od září 2022 začala fungovat na RMU dětská skupina Elánek; dcerám bude v lednu 21 let.

Těší nás několikaletá spolupráce s Filozofickou fakultou, která společně s FSS MU místnost využívá a přispívá také na stipendium koordinátorce Dět-ko. Ta zajišťuje jeho každodenní chod a akce, monitoruje stav místnosti, zprostředkovává možnosti hlídání mezi těmi, kdo ho poptávají, a chůvami. Role koordinátorky se s elánem a novými nápady v tomto semestru ujala Mgr. Kateřina Čanigová, doktorská studentka sociologie, která sama s malým dítětem kloubí studium a péči – a Dět-ko má poprvé v této pozici osobu se zkušeností rodiče. Po skoro dvouleté pandemické pauze a s aktuálním nárůstem životních nákladů a nejistot studujících – plynoucích z důsledků lockdownu, energetické krize a války na Ukrajině – je však možné, že se promění i Dět-ko. Možná nás čeká úkol přehodnotit fungování Dět-ka v režimu chův, které hlídají jako dobrovolníci zdarma. Možná se proměňuje i poptávka rodičů – jak oni, tak chůvy dlouhá léta až dosud fungovali na principu neformálních vztahů důvěry a solidarity napříč etapami života. Původní týmy chův už dokončily studium a nových se zatím hlásí poskrovnu. Pomozte vašimi nápady oživit komunitu Dětského koutku a ušít jej na míru aktuálním potřebám i možnostem. I proto vzniká tento článek do newsletteru fakulty.

Pokud chcete poskytnout Dětskému koutku FSS svou zpětnou vazbu, můžete k tomu využít připravenou anketu zde. Váš názor nás zajímá a děkujeme za něj!

„Pojďte s námi (a s odkazem na Charlese Dickense v titulku článku) začít realisticky naplňovat snad stále nadějné vyhlídky Dětského koutku FSS MU.“

Iva Šmídová

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.