Co je Dětský koutek a jak funguje?
Od roku 2005 najdete v budově naší fakulty místnost, kde můžete pobýt s dětmi, nakrmit je, pohrát si a třeba zvládnout konzultace i týmovou diskusi nad výzkumem či seminárkou. Svět dětí tak pronikl do našeho akademického světa, ale neruší svou bezprostředností a halasem vesměs tiché bádání pracoven a atmosféru učeben. Děti zaměstnanců i studujících jsou v Dětském koutku fakulty vítány také, když si rodiče zajistí vlastní hlídání nebo se recipročně domluví v rámci komunity rodičů, že si děti pohlídají navzájem. V semestru se zatím také vždy našli dobrovolnice a dobrovolníci z řad studujících, kteří, mají-li sami čas, nabízejí hlídání rodičům mířícím na seminář, přednášku či konzultaci. Takové hlídání je krátkodobé, jednorázové, nejde o to suplovat školku či dětskou skupinu.
Dět-ko, jak mu ve zkratce říkáme, od svého vzniku spojuje rodiče, jejich děti a studující s pečovatelskými sklony, kteří chtějí pomáhat. Posláním Dět-ka je napomáhat při slaďování soukromého a profesního života lidem s dětmi. Navíc dvěma pravidelnými akcemi, které Dět-ko před Vánoci a Velikonoci pořádá v atriu fakulty, také trochu nabouráváme každodenní rutinu akademického provozu, a sice viditelnou přítomností ratolestí v životě budovy a akademické obce. I tím chce tým Dětského koutku vybídnout ty bezdětné – nebo ty aktuálně nepečující – k reflexi bariér, na něž rodiče s dětmi v našich řadách narážejí, a připomenout tak všem možnost zapojit se.
Jak Dět-ko jako rodič využít?
Vězte, že stačí, když si projdete jeho Pravidla fungování v ISu, můžete si projít i Etický kodex chův, vyzvednout si na recepci fakulty klíč a zapsat se do knihy návštěv přímo v místnosti Dět-ko, v suterénu budovy (najdete ho po cestě ke Spolkové místnosti či „Krmítku“). Zápis v tamní knize návštěv (a váš muni email) je důležitý i proto, že pro fakultu tak monitorujeme využívání místnosti.