CENTREPEACE – Central and Eastern European Security Cooperation Cluster

26. 2. 2024

Cílem projektu je zřízení klastru pro výzkum bezpečnostní spolupráce ve střední a východní Evropě – Central and Eastern European Security Cooperation Cluster CENTREPEACE, se sídlem na Mezinárodním politologickém ústavu Masarykovy univerzity ve spolupráci s Ústavem pro výzkum míru Oslo (Peace Research Institute Oslo PRIO) a Aleksanteri Institutem na Helsinské univerzitě (UoH).

Celkově bude výzkum přispívat ke sjednocení vnímání hrozeb napříč regiony s cílem podporovat meziregionální bezpečnostní spolupráci. Cluster bude taktéž zkoumat, zda a jak země ve střední, východní a severní Evropě mohou efektivně spolupracovat s třetími zeměmi nebo mezinárodními institucemi, včetně NATO, uvedla hlavní řešitelka projektu Zinaida Bechná z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU.