Slay your school game: Jak využít umělou inteligenci ve škole

Jak můžu použít umělou inteligenci při studiu? A co třeba při přípravě na maturitu a zkoušky? Pokud si jako studenti a studentky lámete hlavu nad tím, jak by vám AI mohla pomoci s domácími úkoly nebo s doháněním učiva, přinášíme vám pár tipů, které oceníte jak na střední škole, tak na univerzitě. AI totiž ukrývá spoustu dovedností, které můžete využít ve svůj prospěch.

27. 2. 2024

Bez popisku

AI je přebornicí v organizování termínů i poznámek

Škola bývá často náročná a je těžké udržet si dobrý přehled o všem, co je třeba splnit. Umělá inteligence vám však může pomoci - využívají ji totiž některé aplikace, které umí organizovat poznámky a hlídat za vás termíny. Vyzkoušejte například aplikaci My study life, která byla navržená přímo pro studenty. Pomůže vám vytvářet seznamy domácích úkolů, připomene vám blížící se testy nebo odevzdávání esejí.

S poznámkami z výuky vám pak může pomoci přímo ChatGPT. Na základě prezentace, poznámek z výuky v textovém editoru nebo online studijních materiálů dokáže shrnout učivo do bodů nebo krátkých odstavců tak, abyste si vše mohli snadno zopakovat a připomenout.

Zápisy, zdroje i hodiny doučování máte nadosah

Hledání relevantních informací do prezentací a školních projektů nebo shánění studijních materiálů k maturitě nemusí být tak zdlouhavé, jak tomu bylo dříve. Vaši starší kamarádi nebo sourozenci vám to jistě potvrdí. Umělá inteligence dokáže proces vyhledávání výrazně zefektivnit, a co víc, text vám navíc převede do přehledné a často i překvapivě smysluplné formy.

Pomocí různých nástrojů, jako je například ChatGPT, si dokážete vygenerovat nejen osnovu k sepsání referátu, ale také souvislé odstavce textu. AI zvládne vytvořit také seznam zdrojů, které můžete využít k doplnění učiva, případně k jeho dovysvětlení, pokud jste například chyběli v některé vyučovací hodině.

Nechte se vyzkoušet umělou inteligencí

Věděli jste, že vás může ChatGPT vyzkoušet z učiva? Pokud si chcete ověřit, zda byla vaše snaha o zapamatování látky na test úspěšná, vyzvěte umělou inteligenci na souboj. Stačí, když ji požádáte, aby vám položila otázku na určité téma, a poté zkontrolovala vaši odpověď.

Ne vždy však bude kontrola odpovědí ze strany AI stoprocentní. Proto se na ni nikdy zcela nespoléhejte, a pokud se vám něco nezdá, raději si informaci ověřte. Na zopakování učiva nebo na oživení obyčejného biflování je to ale docela zajímavá vychytávka.

Využijte AI při přípravě na maturitu

Můžu AI využít i při přípravě na maturitu nebo na přijímačky? Rozhodně ano! Otázkový souboj s umělou inteligencí bude skvělý zejména na testové otázky z dějepisu, společenských věd, zeměpisu nebo třeba z biologie. Jak sám ChatGPT tvrdí, může být maturantům užitečným nástrojem i v několika dalších směrech:

  1. Shrnutí učiva do osnovy: Máte své poznámky k maturitě v počítači? Nechte ChatGPT, ať vám z nich vytvoří osnovu nebo krátké shrnutí, na základě kterého můžete trénovat odpovědi k ústní části maturitní zkoušky. Rozsáhlé materiály dokáže zpracovat rychleji a efektivněji než vy a ušetří vám čas na samotné učení.
  2. Generování textů pro flashcards: Podobně jako osnovy dokáže ChatGPT vytvořit podklady pro flashcards. Nechte si vygenerovat krátká vysvětlení základních pojmů a použijte je při procvičování učiva s kartičkami.
  3. Trénink psaní: Budete psát maturitní esej? Chat GPT vám může pomoci s přípravou a tréninkem. Můžete jej například požádat o kontrolu gramatiky a stylistiky, případně o další variace vámi napsaného textu.

Pamatujte ale, že ChatGPT sice může poskytnout pomocné informace a podněty, ale nenahradí systematickou a hloubkovou přípravu nejen na maturitu, ale také na přijímací zkoušky či výuku. Příprava vyžaduje studium učebnic, procvičování úloh a práci se zkušebními testy. Je důležité používat ChatGPT jen jako doplňkový nástroj, který může ušetřit čas a zefektivnit vaši práci.

Článek jsme vytvořili na základě tipů z ChatGPT.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.