Tři tipy jak na psychickou pohodu v době přijímaček

Období přijímacích zkoušek na vysoké školy a přicházejících maturit zneklidňuje nejednoho studenta či studentku. Nervozita je přirozenou reakcí na nejistotu, která je pro toto období typická, avšak právě nervozita způsobuje častější chybování a snižuje soustředění. Existují však účinné cesty, jak jí předcházet, a případně, jak s ní bojovat, když se dostaví. Nenechte stres převzít kontrolu nad vaší budoucností a přečtěte si tipy, jak zkoušky lépe zvládnout.

13. 2. 2023

Bez popisku

1. Jak psychicky zvládnout přijímačky? Předcházejte stresu

Čím blíže bude datum zkoušky, tím více nervózní pravděpodobně budete. A je to v pořádku. Jen málokoho by tlak z přijímaček nechal v zenovém klidu. Zaměřte se proto na psychickou pohodu během celého procesu učení, nejen na dny těsně před zkouškou. Čím dříve začnete s vlastními pocity pracovat, tím lépe je ovládnete v den D.

Co dělat pro duševní zdraví před přijímačkami a zkouškami?

  1. Mezi učením si odpočiňte a vyhraďte si dostatek času na spánek
  2. Připravte si nutričně vyváženou svačinu, která vám dodá energii
  3. Proložte studování jiným programem - seriálem nebo třeba cvičením
  4. Vytvořte si plán, abyste měli přehled, co vás kdy čeká
  5. Začněte s přípravou včas a předejděte stresu z blížícího se termínu
  6. Nesrovnávejte se s ostatními. Každý se učí jinou rychlostí
  7. Přepadla vás úzkost? Zkuste dechová cvičení nebo si odpočiňte na čerstvém vzduchu
  8. V den zkoušky už se neučte, jen si projděte důležité body
  9. Odměňte se za úsilí. Třeba procházkou nebo něčím na zub!
  10. Nebojte se požádat o pomoc s učením kamarády nebo sourozence

2. Jak na stres před přijímačkami aneb Dýchání jako první záchrana

Už není čas nervozitě předcházet, ale hledáte spíše rychlou pomoc? Je den před zkouškou a na vás padá jedna obava za druhou. Co když všechno zapomenu? Jaké otázky mám čekat? Co budu dělat, když to nedám? V takových případech je důležité zachovat chladnou hlavu, aby vás nervozita nerozptylovala od výkonu u testu. Na zvládnutí stresu vám bude pro začátek stačit jediná věc, kterou navíc nosíte vždy u sebe - váš dech. Dýchání je skvělým nástrojem, s jehož pomocí můžete kontrolovat emoce, uvolnit svaly a zklidnit mysl, správné techniky vám pomohou lépe usnout nebo se soustředit. Vyzkoušejte základní dechové cvičení, které vás může hodit do pohody při učení i těsně před zkouškou. Ideální je při pocitech úzkosti a nervozity.

Dechová cvičení: Jak s nimi začít

Pokud to jde, lehněte si na záda a chodidla položte na zem s mírným pokrčením v kolenou. Nosem se zhluboka nadechněte a nádech směřujte do břicha. Pro kontrolu si můžete na břicho položit ruku, která by měla s výdechem klesat. Jakmile si dýchání do břicha vyzkoušíte, můžete začít se cvičením.

Postup opakujte tak dlouho, jak vám to bude příjemné, nebo jak vám čas dovolí. Pokud potřebujete ulevit od stresu před zkouškou, například na chodbě, cvičení můžete provést i vsedě nebo vestoje. Čím více budete dýchání cvičit v klidu doma, tím snáz vám to půjde ve vypjatější situaci. Využít můžete i vizuální pomůcku od Nepanikař nebo se podívat na krátkou sérii o duševním zdraví na Netflixu, která vám o dýchání, meditaci a mindfullness prozradí víc.

3. Studentka FSS MU radí, jak na psychickou pohodu

Udržet si klidnou hlavu a nenechat stres ovlivnit vaši schopnost učení, to vyžaduje trochu cviku. Studenti a studentky vysokých škol to však mají v malíčku. Přeci jen, takovou malou maturitu skládají každého půl roku. Zajímá vás, jaké tipy na uklidnění při zkouškách má v rukávu studentka Bára? Podívejte se na její vyzkoušené tipy - třeba je mezi nimi ten pravý i pro vás!

Bára je studentkou oborů Mediální studia a žurnalistika a Veřejná a sociální politika a lidské zdroje, a protože prošla už několika semestry, ví moc dobře, co zkoušky obnáší. Má už proto svou osvědčenou strategii, jak se udržet v psychické pohodě a nepropadat panice.

,,Ať to zní jakkoliv jako klišé, pomáhá mi fyzická aktivita. A to ani nejsem nějaký extra sportovec! Taky je důležité si najít čas na sebe a své zdraví, stejně jako na kamarády. Potkat se v kavárně nebo v atriu na fakultě, to dokáže učení zpříjemnit,” říká.

Dodává také, že motivaci vám dodá prostředí, v němž se učí i ostatní studenti - třeba knihovna. Zároveň se v takovém prostředí necítíte tolik sami, jako u učení doma. ,,Člověk pak studování nebere jako stresující povinnost, ale jako součást života studenta.”

Kromě kontaktu s vrstevníky, sportu a času pro své koníčky doporučuje, Bára ještě jeden spolehlivý tip, jak na psychickou pohodu: ,,Zmrzlinu. Hodně zmrzliny!”


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.