Amerika, to je prostě jiné kafe

Když jsem minule psal o očekávaných a neočekávaných nástrahách čekajících na „fulbrightistu“ přijíždějícího do USA, zmiňoval jsem především úskalí administrativního typu. Po aklimatizaci a překonání vlny papírů naštěstí nastává konečně klidnější období, kdy se člověk se svým přechodným domovem začíná sžívat. A jak podvědomě jede ve z domu přivezených pomyslných kolejích, zjišťuje, že leckde musí své zvyky upravit.

25. 1. 2022

Bez popisku

Jednou z takových věcí je káva. V moderní společnosti hraje káva naprosto nezastupitelnou roli. Je to nejen nezbytný životabudič, ale i záminka k setkávání. Společenská role kávy je ve Spojených státech nezpochybnitelná. „Schůzku nad šálkem kávy“ si domlouvají i ti, kteří kávu nepijí. Rozhovor nad oblíbeným nápojem je často sice jen slovním obratem či kulturní referencí, konvice s kávou v kuchyňkách však prakticky nikdy nevychladne.

Ráj pro kávové milovníky? Jak se to vezme. Pokud jste, jako já, zhýčkaní brněnskou kávovou kulturou a zvykli jste si na dostupnost perfektního espressa na každém druhém rohu, musíte se trochu zapřít. Časté schůzky nad kávou a usrkávání z obligátního obřího kelímku zakoupeného cestou do práce ještě dlouho po zasednutí za pracovní stůl naznačuje problém, na který narážím. Kvantita dominuje nad kvalitou. Možná je to tím, že trh zareagoval právě na popularitu „schůzek nad kávou“ a nabízí většinou takové množství, které vydrží i během dlouhého rozhovoru (a tím myslím opravdu dlouhého), každopádně i když si objednáte malou verzi zalévané kávy, dostanete kelímek velikostí se blížící spíše dětskému kyblíčku na pískovišti. A vzhledem k tomu, že normálně silná káva v takovém množství by pravděpodobně porazila i středně velkého poníka, je většinou káva servírovaná v USA slabá jako…čaj (tímto se omlouvám vyznavačům čaje – ano, vím, že je tohle rčení k čaji dost nefér). Co s tím? Můžete experimentovat s různými alternativami, nebo kávu připravovat sami. Pokud se nicméně rozhodnete připravovat silnou kávu ve společné kuchyňce i pro kolegy, ujistěte se, že mezi nimi není nějaký kardiak. Z vaší malé kávové revolty pak můžete udělat i veselé konverzační téma. Během setkání nad kávou, samozřejmě.

Amerika má jednu vlastnost, ze které dlouhodobě těží. Je to tavicí kotel kultur a vlivů. Kavárenskou scénu tak často zachraňují provozovny připravující kávu podle receptur z různých koutů světa, které kávové „bazénky“ naštěstí neservírují. Tímto bych chtěl poděkovat jedné úžasné arménské kavárně, pro jejíž nápoje se rozhodně vyplatí vydat se do jedné z multikulturních čtvrtí severně od centra. Servírují silnou kávu, která rozhodně potěší chuťové pohárky zklamané zážitkem z provozoven různých kavárenských řetězců. Jen vám ta káva nevydrží během celé dlouhé pracovní schůzky.

Martin Jirušek
Katedra Mezinárodních vztahů a evropských studií, FSS MU
Autor je stipendistou Fulbrightovy komise na George Washington University ve Washingtonu, D.C.

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.