Nácvik evakuace odhalil slabá místa

Plánovaný nácvik evakuace budovy, který se konal v úterý 5. března 2024, začal spuštěním požárního poplachu přesně v 11:15 hodin. Budovu jsme vyklidili za sedm minut, a to i přesto, že kvůli závadě na evakuačních dveřích do ulice Marešova musela část osob opustit budovu jiným východem. Dveře jsou momentálně již opravené. Požární hlídka poté zkontrolovala, zda v budově někdo zůstal (jeden zaměstnanec), aby se všichni mohli vrátit do budovy. Vedení děkuje všem za zpětnou vazbu, kterou sbíralo pomocí online dotazníku.

25. 3. 2024

Přinášíme shrnutí a závěry nácviku evakuace:

• nejednalo se o požární cvičení (to se uskutečňuje ve spolupráci s hasiči a za jejich přítomnosti a obnáší některé další aspekty)
  • budova byla vyklizena za sedm minut
  • v budově zůstal jeden zaměstnanec
  • jedny evakuační dveře do ulice Marešoyi se neotevřely, byla okamžitě zjednaná náprava (oprava je již provedena)
  • navýšíme počet členů požární hlídky
  • navýšíme počet poplachových sirén tak, aby byly slyšet po celé budově
  • pořídíme megafon, abychom mohli podobný nácvik lépe organizovat
  • shromaždiště fakulty u Červeného kostela, stejně jako evakuační trasy apod., jsou stanoveny Hasičským záchranným sborem ČR a fakulta je nemůže měnit (nelze např. využít prostor naproti fakultě, protože ten je evakuačním místem budovy na Komenského nám. apod.)
  • fakulta nemá v případě nácviku evakuace oprávnění k zastavování dopravy
  • rozdávání prázdných papírů u východu z budovy nebylo organizováno vedením fakulty ani správou budov (šlo zřejmě o nějaký experiment či vtip)

Připomenutí: Vyučující dle požárního evakuačního plánu zajišťují kontrolu počtu evakuovaných osob ze svých tříd, vedoucí kontrolu počtu evakuovaných osob z jejich pracovišť.