Evropská studia

Poznejte jednotu v rozmanitosti!

Přijímací řízení do navazujících magisterských programů - akad.rok 2019/2020 (zahájení: jaro 2020)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Magisterský studijní program Evropská studia se zaměřuje na rozvoj dovedností, které jsou potřeba pro porozumění politickému dění v Evropě a jeho následné ovlivňování. Program věnuje pozornost zejména evropské integraci, ale zabývá se také děním v evropských státech.

Výuka je zaměřena na interakci se studenty a aplikaci získaných dovedností. Značná pozornost je proto věnována seminářům a kurzům rozvíjejícím analytické schopnosti a dovednosti. Pozornost se ovšem zaměřuje i na prezentační a argumentační dovednosti. Nedílnou součástí programu je buď stáž (například v institucích Evropské unie) nebo zahraniční výjezd (nejčastěji v rámci programu Erasmus +). To vše dává absolventům komparativní a mezi potenciálními zaměstnavateli vysoce ceněnou výhodu.

Program je koncipován pro komunitu přibližně 15-20 studentů v ročníku, což mu vtiskuje individuální a osobitý ráz. To klade důraz na intenzivní komunikaci jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a vyučujícími. Absolventi programu po studiích začínají perspektivní kariéry v organizacích státní správy, institucích Evropské unie či v médiích.

Je studium programu pro vás?

• Zajímá vás, jak funguje moderní evropská politika a jak ji aktivně vytvářet?
  • Láká vás perspektiva práce v mezinárodním prostředí?
  • Dovedete si svou budoucnost představit v politickém nebo veřejnému dění blízkém světě?
  • Chcete ovlivňovat zahraniční a evropskou politiku České republiky?

Odpovídáte kladně? Tak pojďte studovat k nám!

Studium programu nevyžaduje bakalářské vzdělání ve stejném programu nebo v politologické disciplíně. U přijímacího řízení se ověřuje především motivace pro studium./p>

Forma prezenční

Povinnou součástí programu je buď výjezd na zahraniční školu (typicky partneři v rámci programu Erasmus +) nebo střednědobá stáž v relevantní instituci (ministerstvo, think-tank, samospráva). Účelem tohoto prvku studia je povzbudit u studentů samostatnost a schopnost uplatňovat poznatky z výuky v praxi.

Stáže a zahraniční výjezdy jsou oceňovanou složkou studia, kterou v profilu absolventa akcentují zejména prestižní zaměstnavatelé. Během stáží studenti často navazují kontakty, které jsou jim velmi užitečné při vstupu na pracovní trh.

Absolventi magisterského programu tradičně nacházejí uplatnění ve státní správě, médiích, orgánech samosprávy nebo v dalších institucích veřejné sféry, jako jsou například stálé zastoupení ČR při EU, Úřad vlády ČR, ministerstva a další. Absolventi programu disponují výbornými analytickými a formulačními dovednostmi, erudovanou znalostí evropské politiky, prezentačními a argumentačními schopnostmi a vysokou adaptabilitou.

Přijímací zkouška probíhá ve 2 kolech. V 1. kole přijímací komise posuzuje materiály, které mohli uchazeči doručit na studijní oddělení FSS MU v termínu do 30. 11. 2019. Jedná se o:

1. motivační dopis (motivační dopis o rozsahu 2700 až 3600 znaků si bude všímat těchto témat: Proč jste se rozhodli studovat evropská studia na MU? Jak plánujete využít evropská studia ve Vaší budoucí kariéře? Co na evropských studiích shledáváte nejzajímavějšího?)
  2. strukturovaný životopis.

Na základě posouzení a bodového ohodnocení zaslaných materiálů může komise již v 1. kole rozhodnout o odpuštění 2. kola přijímací zkoušky a doporučit uchazeče k přijetí. Výsledky 1. kola budou zveřejněny v e-přihlášce nejpozději 2 týdny před konáním 2. kola přijímací zkoušky. Pokud uchazeč nezíská v 1. kole takové hodnocení, na jehož základě je mu 2. kolo přijímací zkoušky prominuto, nebo žádné materiály nezaslal, absolvuje 2. kolo ve formě ústního pohovoru, který se koná v lednu 2020.

Požadavky pro 2. kolo přijímací zkoušky: Rozprava s komisí o zaslaném motivačním dopise, případně o předchozím studiu uchazeče/uchazečky. Přijímací zkouška probíhá cca 20 minut trvajícím ústním pohovorem, který lze v případě předchozí domluvy mezi uchazečem/uchazečkou a komisí nahradit pohovorem po skype.

U motivačního dopisu bude hodnoceno naplnění formálních požadavků (zohlednění témat a dodržení stanoveného rozsahu), přesvědčivost a návaznost argumentace, stylistika a forma (pravopis, úprava), zohlednění obsahu našeho studijního oboru. Maximální možný počet dosažených bodů u přijímací zkoušky činí 100 bodů. Pro úspěšné složení přijímací zkoušky je nutné získat minimálně 60 bodů.

Žádné informace nejsou k dispozici

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Katedra nabízí motivovaným absolventům doktorský studijní program Mezinárodní vztahy a evropská politika. Jeho cílem je další prohloubení analytických schopností v oblastech mezinárodní a evropské politiky a příprava na samostatnou akademickou dráhu, kterou absolventi rozvíjejí jak na českých, tak i na zahraničních pracovištích, jako jsou univerzity či think-tanky.

http://mve.fss.muni.cz/, http://fss.muni.cz/

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

doc. PhDr. Petr Kaniok, Ph.D.