Evropská studia

Poznejte jednotu v rozmanitosti!

Termíny přihlášek

Co se naučíte

Magisterský studijní program Evropská studia se zaměřuje na rozvoj dovedností, které jsou potřeba pro porozumění politickému dění v Evropě a jeho následné ovlivňování. Program věnuje pozornost zejména evropské integraci, ale zabývá se také děním v evropských státech.

Výuka je zaměřena na interakci se studenty a aplikaci získaných dovedností. Značná pozornost je proto věnována seminářům a kurzům rozvíjejícím analytické schopnosti a dovednosti. Pozornost se ovšem zaměřuje i na prezentační a argumentační dovednosti. Nedílnou součástí programu je buď stáž (například v institucích Evropské unie) nebo zahraniční výjezd (nejčastěji v rámci programu Erasmus +). To vše dává absolventům komparativní a mezi potenciálními zaměstnavateli vysoce ceněnou výhodu.

Program je koncipován pro komunitu přibližně 15-20 studentů v ročníku, což mu vtiskuje individuální a osobitý ráz. To klade důraz na intenzivní komunikaci jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a vyučujícími. Absolventi programu po studiích začínají perspektivní kariéry v organizacích státní správy, institucích Evropské unie či v médiích.

Je studium programu pro vás?

• Zajímá vás, jak funguje moderní evropská politika a jak ji aktivně vytvářet?
  • Láká vás perspektiva práce v mezinárodním prostředí?
  • Dovedete si svou budoucnost představit v politickém nebo veřejnému dění blízkém světě?
  • Chcete ovlivňovat zahraniční a evropskou politiku České republiky?

Odpovídáte kladně? Tak pojďte studovat k nám!

Studium programu nevyžaduje bakalářské vzdělání ve stejném programu nebo v politologické disciplíně. U přijímacího řízení se ověřuje především motivace pro studium./p>

Povinnou součástí programu je buď výjezd na zahraniční školu (typicky partneři v rámci programu Erasmus +) nebo střednědobá stáž v relevantní instituci (ministerstvo, think-tank, samospráva). Účelem tohoto prvku studia je povzbudit u studentů samostatnost a schopnost uplatňovat poznatky z výuky v praxi.

Stáže a zahraniční výjezdy jsou oceňovanou složkou studia, kterou v profilu absolventa akcentují zejména prestižní zaměstnavatelé. Během stáží studenti často navazují kontakty, které jsou jim velmi užitečné při vstupu na pracovní trh.

http://mve.fss.muni.cz/, http://fss.muni.cz/

Infosheet o programu ke stažení: https://mve.fss.muni.cz/media/3221454/new_infosheet-web_evs.jpg

Absolventi magisterského programu tradičně nacházejí uplatnění ve státní správě, médiích, orgánech samosprávy nebo v dalších institucích veřejné sféry, jako jsou například stálé zastoupení ČR při EU, Úřad vlády ČR, ministerstva a další. Absolventi programu disponují výbornými analytickými a formulačními dovednostmi, erudovanou znalostí evropské politiky, prezentačními a argumentačními schopnostmi a vysokou adaptabilitou.

Přijímací zkouška probíhá ve 2 kolech. V 1. kole přijímací komise posuzuje materiály, které mohli uchazeči doručit na studijní oddělení FSS MU v termínu do 30. 11. 2019. Jedná se o:

1. motivační dopis (motivační dopis o rozsahu 2700 až 3600 znaků si bude všímat těchto témat: Proč jste se rozhodli studovat evropská studia na MU? Jak plánujete využít evropská studia ve Vaší budoucí kariéře? Co na evropských studiích shledáváte nejzajímavějšího?)
  2. strukturovaný životopis.

Na základě posouzení a bodového ohodnocení zaslaných materiálů může komise již v 1. kole rozhodnout o odpuštění 2. kola přijímací zkoušky a doporučit uchazeče k přijetí. Výsledky 1. kola budou zveřejněny v e-přihlášce nejpozději 2 týdny před konáním 2. kola přijímací zkoušky. Pokud uchazeč nezíská v 1. kole takové hodnocení, na jehož základě je mu 2. kolo přijímací zkoušky prominuto, nebo žádné materiály nezaslal, absolvuje 2. kolo ve formě ústního pohovoru, který se koná v lednu 2020.

Požadavky pro 2. kolo přijímací zkoušky: Rozprava s komisí o zaslaném motivačním dopise, případně o předchozím studiu uchazeče/uchazečky. Přijímací zkouška probíhá cca 20 minut trvajícím ústním pohovorem, který lze v případě předchozí domluvy mezi uchazečem/uchazečkou a komisí nahradit pohovorem po skype.

U motivačního dopisu bude hodnoceno naplnění formálních požadavků (zohlednění témat a dodržení stanoveného rozsahu), přesvědčivost a návaznost argumentace, stylistika a forma (pravopis, úprava), zohlednění obsahu našeho studijního oboru. Maximální možný počet dosažených bodů u přijímací zkoušky činí 100 bodů. Pro úspěšné složení přijímací zkoušky je nutné získat minimálně 60 bodů.

Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Možnosti studia

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Předměty

Jak může vypadat vaše studium:

Navazující studium

Informace o studiu

Forma prezenční ano
kombinovaná ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

doc. PhDr. Petr Kaniok, Ph.D.