Debata, tentokrát se zaměřením na (nejen energetickou) chudobu

Ve středu 30. listopadu se atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity stalo místem pro debatu „(Energetická) chudoba a její dopady na naši společnost očima FSS MU“. Jak expertky a experti z FSS MU vidí naši společnost a změny v ní?

30. 11. 2022

Foto: Mariya Ostrenko

A kdo byli naši panelisté?

Prvním hostem debaty byla Hedvika Koďousková z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií. Mgr. Hedvika Koďousková, Ph.D. se dlouhodobě ve svém výzkumu věnuje energetickým politikám v Asii s důrazem na Čínu a v posledních letech především pak sociálním aspektům energetiky. V hledáčku má mimo jiné energetickou chudobu a zranitelnost. Na FSS v současnosti rozvíjí výukové i vědecké projekty v oblasti energetické chudoby v České republice a v zemích střední a východní Evropy.

Druhou debatující byla Petra Mlejnková z katedry politologie, odbornice na bezpečnostní politiku České republiky a pravicový extremismus a radikalismus. V posledních letech se Mgr. et Mgr. Petra Mlejnková, Ph.D., věnuje také výzkumu informační války, dezinformačních kampaní a propagandy. Jako pedagožka vedla studenty v úspěšných projektech Zvol si info a Fakescape.

Třetí účastnicí debaty o nejen energetické chudobě byla Kateřina Nedbálková z katedry sociologie. Ve výzkumu se doc. PhDr. Kateřina Nedbálková, Ph.D. věnovala například ženským věznicím, lesbickým rodinám či postavení dělníků a dělnic v české společnosti. Je také odbornicí na genderová studia a etnografickou metodu výzkumu. S autorkou mnoha knih a publikací se studenti a studentky sociologie mohou setkat například na kurzech Etnografie a rozhovor či Deviace, normalita a gender.

Posledním debatujícím na středeční debatě byl Jan Šerek z katedry psychologie. Doc. Mgr. et Mgr. Jan Šerek, Ph.D. je zástupcem vedoucího Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny, a ve své vědecko-výzkumné činnosti se věnuje například občanské a politické socializaci či utváření skupinových identit, sociálních a politických postojů. Na katedře vyučuje například Sociální psychologii, kurz Political psychology and intergroup conflict či Filozofické základy psychologického poznání.

Ať už jste debatu sledovali osobně nebo online, děkujeme vám za účast a budeme se na vás těšit při nějaké další fakultní akci. Pokud jste se nemohli debaty zúčastnit osobně, zde si můžete pustit video záznam.