FSS MU hostila mezinárodní workshop o spolupráci střední Evropy a Spojeného království

Britský velvyslanec v České republice Matt Field se stal klíčovou postavou na mezinárodním workshopu o vztazích mezi střední Evropou a Spojeným královstvím, který se konal na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Tato událost přilákala odborníky i studenty k diskuzi o budoucnosti bilaterálních vztahů a spolupráci v době neustálých politických změn.

15. 5. 2024

Workshop, který spoluorganizovala Monika Brusenbauch Meislová z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU a Ed Turner z Aston Centre for Europe na britské Aston University, představil významné osobnosti z akademické, politické a think-tankové oblasti. Jeho cílem bylo zkoumat aktuální politické změny a posilovat vztahy mezi střední Evropou a Spojeným královstvím v době neustálých globálních výzev.

Klíčovou postavou na tomto workshopu byl Matt Field, britský velvyslanec v České republice, který přinesl svůj pohled na vývoj vztahů mezi oběma regiony. "Byly to dva dny strávené na Masarykově univerzitě, kde jsme diskutovali o vztazích Spojeného království se střední Evropou v kontextu nadcházejících voleb do Evropského parlamentu a USA, války na Ukrajině a bilaterální spolupráce. Jsem vděčný za stimulující výměnu, skvělou atmosféru a nové pohledy," uvedl jeden z účastníků z řad akademické obce.

V rámci workshopu bylo prezentováno široké spektrum témat, která zahrnovala trvalé ekonomické partnerství, spolupráci v oblasti obrany a sdílené výzvy, kterým čelí obě strany. S důrazem na nedávnou ruskou invazi na Ukrajinu nabrala diskuze o obranné spolupráci nový rozměr.

Kromě akademických prezentací a panelových diskuzí se účastníci zapojili do interaktivních skupinových sezení, která byla koncipována tak, aby posílila spolupráci a podpořila hlubší diskuze o konkrétních tématech.

Druhý den pokračoval workshop neformálním pracovním obědem, který poskytl studentům příležitost přímo komunikovat s významnými odborníky a přispět k budoucnosti bilaterálních vztahů.

Zpětná vazba od účastníků byla velmi pozitivní, což podtrhuje úspěch a význam této události. Účastníci ocenili inspirativním setkání a příležitost zapojit se do diskuzí o budoucnosti vztahů mezi střední Evropou a Velkou Británií.

Celý článek a fotogalerie